W pewnych okolicznościach neurotyczność może być korzystna dla zdrowia.
Kiedy nasze ciało doznaje urazów lub zmaga się z infekcjami, aktywuje mechanizmy obronne. Sprawia, że komórki zaczynają działać tak, by pozbyć się zagrożeń. Ten proces powoduje stan zapalny, który często objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Na krótką metę jest on oznaką gojenia się organizmu, niezależnie od tego, chodzi o otarcie kolana, czy przeziębienie. Jeśli jednak stan zapalny utrzymuje się dłużej, zagraża organizmowi i prowadzi do wielu chorób. Sprawdź, jakie są jego oznaki.
Maliny i jeżyny - powszechne w Europie Środkowej - nazywane są superjedzeniem ze względu na ich wyjątkowe właściwości przeciwutleniające.
Osoby, które zmagają się z zespołem stresu pourazowego (PTSD), są dwukrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu chorób serca niż pozostali.
Odpowiednia ilość spacerów w połączeniu z suplementacją siarczanu glukozaminy łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
Przeciwutleniacze są popularnymi składnikami przeciwstarzeniowymi kremów do skóry. Warto szukać kosmetyków z wyciągiem z topoli - naukowcy mówią, że pączki topoli są bogatym źródłem antyoksydantów.
Aronia cieszy się szczególną popularnością w Ameryce, gdzie od wieków jada się ją w suszonej postaci i przygotowuje herbatę z tego owocu. Także u nas chętnie sięga się po aroniowe produkty, m. in. soki. Owoce te zawierają silne przeciwutleniacze i dlatego można je znaleźć w alejkach ze „zdrową żywnością" w aptekach i sklepach spożywczych.
Sekret zdrowszej skóry i stawów może tkwić w mikroorganizmach jelit. Dieta bogata w cukier i tłuszcz zaburza równowagę kultury mikrobiologicznej jelit i może przyczyniać się do stanów zapalnych chorób skóry, takich jak łuszczyca.
Chodzenie może osłabić ból kolana u osób w wieku powyżej 50 lat, u których zdiagnozowano chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego, najczęstszą formę zapalenia stawów. Co więcej, badania pokazały, że chodzenie może być skutecznym sposobem spowolnienia uszkodzeń stawu.
Jak odkryto na University of Colorado, jeden rodzaj choroby autoimmunologicznej może prowadzić do innego.
W korze sosny zwyczajnej zidentyfikowano grupę związków przeciwzapalnych, które mogą zostać wykorzystane w suplementach diety lub lekach na zapalenie stawów i ból. Pomocne w walce z bólem związki prawdopodobnie można znaleźć również w innych gatunkach sosny, uważają eksperci.
Ćwiczenia zwiększają wydzielanie przez organizm substancji podobnych do tych znajdujących się konopiach indyjskich, co z kolei pomaga zmniejszyć stan zapalny i może pomóc w leczeniu niektórych chorób, takich jak zapalenie stawów, nowotwór i choroby serca.
Przewlekły stan zapalny spowodowany otyłością może wywołać rozwój komórek, które rozkładają tkankę kostną, w tym tę utrzymującą zęby, ostrzegają badacze z Uniwersytetu w Buffalo.
Naukowcy z Duke University Medical Center uważają, że warto odnowić zainteresowanie medyków „solami złota" w zakresie leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób zapalnych.
Typowa zachodnia dieta wysokotłuszczowa może zwiększać ryzyko bólu u osób z takimi schorzeniami, jak cukrzyca czy otyłość.