Choroby mogą „dopaść" każdego, ale ich przebieg i skutek zależy od wielu czyników, m. in. od odstępności do służby zdrowia i jakości opieki medycznej.
Witamina D jest niezbędna dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, więc jej niedobory moga dość szybko o sobie znać. Trzeba jednak wiedzieć, jakie konkretnie symptomy oznaczają możliwe braki tej witaminy - oto te najbardziej charakterystyczne.
Żankiel zwyczajny ( łac. Sanicula europaea) to wieloletnia roślina z rodziny selerowatych, która występuje w lasach Europy, Azji i Afryki. Od dawna stosowany jest przy łagodnym zapaleniu płuc, kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Może być również poomocny na infekcje ucha, wypryski, atopowe zapalenie skóry i astmę.
Ajoen, związek zawarty w czosnku, może pomóc w walce z przewlekłymi infekcjami, w tym zapaleniem płuc, mówią duńscy badacze.
Każdego roku na grypę choruje od 3 do 5 mln Polaków. Wirusem można się zarazić na ulicy, w tramwaju, na poczcie i w kościele. Nawet jeżeli sama grypa przebiega z delikatnymi objawami, to dużo groźniejsze dla zdrowia mogą być powikłania. Najczęściej są to: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli lub zapalenie ucha. Grypy można uniknąć. Jak to zrobić? Oto 5 sposobów.
O lekach mówi się, że na jedno pomogą, na drugie zaszkodzą. Różne efekty dają bowiem dla różnych systemów i narządów naszego organizmu. Niemniej silnie mogą też wchodzić w reakcje z innymi substancjami, niektóre połączenia mogą wywołać wiele problemów, a nawet doporowadzić do śmierci.
Otyłość to obecnie już nie tylko kwestia estetyki. Nazywana „epidemią XXI wieku” coraz częściej wskazywana jest jako przyczyna wielu poważnych chorób. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez dr Niki Ubags z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht otyłość może wywoływać zmiany w komórkach oraz w gospodarce hormonalnej organizmu, zwiększając prawdopodobieństwo występowania poważnych infekcji dróg oddechowych.
Dysfagia, czyli zaburzenia połykania, rozwija się w związku z obecnością różnych chorób, np. stwardnienia rozsianego czy neuropatii obowodej, ale sprzyja jej także po prostu starzenie się.
Zakażenia pneumokokowe są najczęściej występującymi pozaszpitalnymi zakażeniami bakteryjnymi. W Polsce ich liczba nie jest dokładnie oszacowana. Biorąc jednak pod uwagę zakażenia inwazyjne, których liczba przekracza 400 rocznie można przypuszczać, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób.
Powszechnie stosowane na zbyt wysoki poziom cholesterolu statyny mogą mieć także inne zastosowanie - okazuje się, że mogą znacznie zmniejszyć ryzyko udaru.
Obniżenie temperatury ciała może chronić mózg, a naukowcy szukają sposobu, aby wykorzystać ten fakt do leczenia takich zaburzeń, jak choroba Alzheimera.
Sezon na grypę rozpoczął się na dobre. Choroba jest łatwo zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia. Stanowi bardzo uciążliwą dolegliwość i na kilka, a nawet kilkanaście dni może zupełnie wyłączyć z normalnego funkcjonowania. Poznaj fakty i mity o grypie.
Zmarła Cayetana Fitz-James Stuart, osiemnasta księżna Alba, jedna z najbogatszych i najbardziej utytułowanych europejskich arystokratek. Miała 88 lat.
Jak alarmuje WHO, oporność na antybiotyki stanowi coraz większy problem. Infekcje uważane dziś za drobne, mogą niedługo zabijać, ostrzegają eksperci.
Brytyjski aktor Bob Hoskins zmarł na zapalenie płuc. Miał 71 lat. W 2012 roku brytyjski aktor ogłosił, iż przechodzi na emeryturę, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem