Testy na myszach pokazują, że produkty bogate w tryptofan - takie jak indyk, wieprzowina, orzechy i nasiona - mogą zmniejszać ryzyko zaostrzenia zapalenia jelita grubego.
Popularny w Japonii lek ziołowy pomaga przy stanach zapalnych jelit, w tym przy nieswoistym zapaleniu jelit (IBD). Daikenchuto (DKT) - preparat zawierający imbir, pieprz, żeń-szeń i maltozę - osłabia nasilenie zapalenia jelita grubego: zapobiega utracie ważnych bakterii jelitowych i zwiększa poziom komórek odpornościowych w okrężnicy, które zwalczają stany zapalne.
Chorzy na autoimmunologiczne choroby zapalne zmagają się z wieloma trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Doświadczają przykrych następstw swojej choroby – zostają pozbawieni szans na kontynuację nauki czy pracy, a w rezultacie rezygnują z niej i muszą zmagać się z wykluczeniem społecznym. Takimi chorobami są np. Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ) i to właśnie z myślą o tych osobach powstał projekt „Zwyczajnie Aktywni”. Jego celem jest pomoc dla osób dotkniętych chorobą w prowadzeniu aktywności życiowych i zawodowych.
Po raz czwarty w Polsce odbędą się obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (IBD Day). Celem inicjatywy, którą organizuje stowarzyszenie J-elita jest rozpowszechnianie wiedzy na temat schorzeń w grupy nieswoistych zapaleń jelita, a także zwrócenie uwagi na problemy osób chorych. Stowarzyszenie zaplanowało dwa spotkania związane z obchodami święta – w Warszawie i Krakowie.