Osoby z zapaleniem przyzębia mają zmienione stężenie różnych białek we krwi, zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet w Umeå w Szwecji. To pozwala ocenić biomarkery zapalenia przyzębia i przyczyny leżące u jego podłoża. Ciężkie zapalenie przyzębia, oprócz utraty zębów, może być również powiązane z innymi chorobami.
Zapalenie przyzębia to choroba dziąseł, która może prowadzić do wielu problemów stomatologicznych: od nieświeżego oddechu po krwawienie i utratę zębów. Teraz na Uniwersytecie w Hiroszimie odkryto, że może być też związane z jeszcze poważniejszymi problemami w innych częściach organizmu, a dokładniej w sercu.
Osoby z zapaleniem przyzębia, ciężką infekcją dziąseł, mogą być znacznie bardziej narażone na podwyższone ciśnienie krwi niż ludzie bez tej choroby.
Choroby dziąseł mają wpływ na rozwój innych dolegliwości. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim i University of Louisville pozwoliły odkryć związek między bakteriami obecnymi w zapaleniu przyzębia i rozwojem choroby Alzheimera.
Pacjentom z zapaleniem dziąseł pomaga dieta bogata w błonnik, witaminy i przeciwutleniacze.
Określone bakterie, wywołujące choroby jamy ustnej mogą być odpowiedzialne na rozwój nowotworu przełyku - ostrzegają uczeni z New York University School of Medicine.
Paradontoza, inaczej zapalenie przyzębia, jest chorobą tkanek przyzębia, która w swej rozwiniętej fazie skutkuje utratą zębów. Nazwa stosowana jest dla różnych przewlekłych stanów zapalnych tkanek dziąseł. Zapalenie przyzębia stanowi główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych. Szacuje się, że w Polsce na różne postacie zapalenia dziąseł cierpi 9 na 10 osób.
Zapalenie przyzębia czyli paradontoza to choroba tkanek przyzębia, której efektem niejednokrotnie jest utrata zębów. Terminem tym określa się wszelkie przewlekłe procesy zapalne dziąseł głębiej znajdujących się tkanek. Dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł zaś to periodontologia.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca