Jedna na pięć starszych osób doznaje infekcji do sześciu miesięcy po operacji serca - przy czym kobiety są znacznie bardziej narażone na ich rozwój.
Zanieczyszczenie powietrza to znany czynnik ryzyka chorób układu oddechowego, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Jednak jego wpływ na zakażenia dolnych dróg oddechowych - obejmujące płuca, oskrzela i pęcherzyki płucne - jest słabiej określony.
W 2017 roku w szpitalu w Nevadzie doszło do tragicznego zdarzenia - kobieta hospitalizowana z powodu zapalenia płuc zmarła na skutek niewydolności wielonarządowej i sepsy. Przyczyną był szczep bakterii odporny na aż 26 antybiotyków. Takie "superbakterie" stanowią jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na świecie.
Grupa bakterii zwana Enterobacteriaceae, w tym Klebsiella pneumoniae, Shigella, E. coli i inne, jest obecna w niewielkich ilościach jako część zdrowego mikrobiomu jelitowego człowieka. Jednak w dużych ilościach - na przykład spowodowanych nasilonym stanem zapalnym w organizmie lub spożyciem skażonej żywności - bakterie te mogą powodować choroby. W skrajnych przypadkach zbyt duża ilość Enterobacteriaceae w jelitach może zagrażać życiu.
Niedobór cynku w diecie sprzyja zakażeniom płuc bakterią Acinetobacter baumannii, która jest główną przyczyną zapalenia płuc związanego z koniecznością zastosowania respiratora.
Pacjenci hospitalizowani z powodu zapalenia płuc wywołanego przez Covid-19 są obarczeni wyższym ryzykiem rozwoju demencji niż osoby z innymi rodzajami zapalenia płuc.
Relatywnie łatwo można zmniejszyć częstość występowania zapalenia płuc u hospitalizowanych pacjentów - rzecz dotyczy szczotkowania zębów.
Eksperymentalna metoda leczenia choroby Alzheimera może być skuteczna w leczeniu niektórych z najbardziej trwałych, zagrażających życiu bakterii opornych na antybiotyki.
Szczepienia przeciwko grypie i zapaleniu płuc oznaczają mniej zgonów w szpitalach u pacjentów z niewydolnością serca.
Wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) u pacjentów z COVID-19 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu i dłuższym pobytem na oddziale intensywnej terapii, mówią medycy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji.
Dłuższe przebywanie w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza w ma związek z częstszymi hospitalizacjami z powodu zapalenia płuc u osób w wieku powyżej 65 lat.
Starsi pacjenci hospitalizowani z zapaleniem płuc są o wiele bardziej narażeni na śmierć niż seniorzy ze złamaniami szyjki kości udowej, mówią uczeniz Uniwesytetu w Tours we Francji.
24-go marca obchodziliśmy Światowy Dzień Guźlicy (ang. World Tuberculosis Day). Nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia mają pomóc przyspieszyć wysiłki na rzecz zapobiegania zachorowaniu na gruźlicę poprzez leczenie zapobiegawcze.
Dwie nazwy: koronawirus i Covid-19, są jednymi z najczęściej wymienianych na całym świecie. Co dokładnie oznaczają?
COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Według ostatnich danych pierwszy chory pojawił sie w Chinach w 2019 roku, tam też miał miejsce początek epidemii, która z czasem rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty. 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła pandemię COVID-19.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem