Osoby ze stanami zapalnymi przyzębia są bardziej narażone na wystąpienie poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, ostrzegają specjaliści z Forsyth Institute i Harvard University.
Zdrowie jamy ustnej ma wpływ nie tylko na stan jej samej, ale i funkcjonowanie innych części organizmu. Przykładowo, wiadomo, że bakterie znajdujące się na zębach i dziąsłach sprzyjają chorobom serca. Teraz ustalono też, że mogą zwiększać ryzyko poważnych problemów z wątrobą.
Regularne mycie zębów zapewnia nie tylko zdrowie w obrębie jamy ustnej, ale ma wpływ na cały organizm, w tym zdrowie układu nerwowego.
Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. Dodatkowo, częstym objawem przy tej dolegliwości jest odczuwanie bólu lub świądu przy pojedynczych zębach lub w całych łukach! Wyjaśniamy czym może być spowodowane to schorzenie oraz jak najlepiej sobie z nim radzić.
Pacjentom z zapaleniem dziąseł pomaga dieta bogata w błonnik, witaminy i przeciwutleniacze.
Problemy ze zdrowiem jamy ustnej znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Okazuje się, że odpowiedzialny za tę sytuację jest poziom hormonów w organizmie płci pięknej. Zmiany hormonalne sprawiają, że wzrasta liczba bakterii w ustach i zwiększa się podatność tkanek na choroby.
Kit pszczeli (propolis) to współtworzona przez pszczoły naturalna substancja, którą owady te wykorzystują do budowy uli. Kit powstaje z żywic roślinnych z pąków drzew iglastych i topoli, wosku pszczelego oraz innych wydzielin pszczół. W starożytnej Grecji propolis wykorzystywano w leczeniu ropni. Asyryjczycy używali kitu pszczelego do leczenia ran, a Egipcjanie używali go do mumifikacji. Obecnie jest wykorzystywana do produkcji gum do żucia, kosmetyków, tabletek do ssania, etc. Jest też polecany w leczeniu różnych chorób.
Obok próchnicy, to najczęściej pojawiająca się choroba jamy ustnej, która według szacunków dentystów, dotyka co drugiej osoby. Krwawienie dziąseł, bo o nim mowa, to problem, który może stanowić zagrożenie nie tylko dla naszych zębów, ale i całego organizmu. Dlatego nie należy lekceważyć krwawienia – to zwykle zapowiedź poważniejszych problemów zdrowotnych.
Zimne lody lub gorąca kawa. I mniej lub bardziej przejmujący ból zębów. Nawet mało dokuczliwe objawy nadwrażliwości zębów mogą jednak świadczyć o zapaleniu dziąseł. Jeśli dodatkowo podczas szczotkowania zębów pojawia się krwawienie, warto wówczas wybrać się do stomatologa.
Nieświeży oddech i kosztowne rachunki od stomatologa nie są jedynymi rzeczami, których można uniknąć przez regularne mycie zębów. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez uczonych z University College London, codzienne, przynajmniej dwukrotne szczotkowanie zębów zmniejsza ryzyko chorób serca.
Nie należy bagatelizować krwawienia dziąseł. To może być objaw różnorodnych problemów zdrowotnych.
Jeśli potrzebujesz kolejnej motywacji, by regularnie szczotkować i nitkować zęby, oto ona: paradontoza może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca