Zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie mózgu. Amerykańskie badanie ujawniło, jak drobny pył oddziałuje na starzenie się mózgu.
Zanieczyszczenie powietrza zostało włączone do grupy najbardziej szkodliwych dla zdrowia czynników. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie potwierdza związek skażenia środowiska z rakiem płuc.
Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc nawet, jeśli stężenie niebezpiecznych cząstek jest poniżej dopuszczalnego poziomu, piszą uczeni na łamach Lancet Oncology.
Huragany, przez wielu postrzegane jako zwiastuny skutków zmian klimatycznych, są coraz powszechniejsze. Jak wskazują badania, stają się niespodziewanym efektem ubocznym wysiłków podejmowanych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może przyspieszyć twardnienie tętnic.
Substancje zanieczyszczające powietrze, np. tlenek węgla, mogą być bezwonne i bez smaku - ale opary z nich złożone sprawiają, że ludzie je wdychający czują się nieszczęśliwsi w porównaniu do osób mieszkających w okolicy o świeższym powietrzu.
Narażenie na oddychanie powietrzem pełnym zanieczyszczeń spowodowanych przez samochody może powodować uszkodzenia mózgu podobne do tych wywołujących problemy z pamięcią przy chorobie Alzheimera.
Większość z nas zdaje sobie sprawę jak realne zagrożenie dla zdrowia niesie ze sobą postęp cywilizacyjny. Zwykłe mycie rąk, zabieg wpajany praktycznie od dziecka, traci na znaczeniu, gdy pod lupę weźmie się substancje obecne we wdychanym powietrzu. Niektóre z nich można spotkać nawet we własnym domu...
Codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Fundacja Arka, we współpracy z fundacją Nasza Ziemia, prowadzi nową edycję kampanii "Kochasz dzieci, nie pal śmieci".