Dużo pisze się o zanieczyszczeniu powietrza w miastach czy przy wielkich fabrykach i zakładach, a problem dotyczy także naszych mieszkań oraz biur.
Nowotwory są powszechną chorobą, stanowią drugą przyczynę śmierci na świecie, tuż po chorobach sercowo-naczyniowych. Narosło wokół nich też wiele mitów. Jedni uważają, że raka może wywołać stres, inni są przekonani, że alkohol nie ma nic wspólnego z jego rozwojem. Przekonania na ten temat ujawnia sondaż Roy Morgan International e Gallup International dla Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem.
Na całym świecie na astmę choruje ok. 235 milionów ludzi. Jakkolwiek nie dysponujemy lekami, które pozwoliłyby całkowicie pozbyć się choroby, dostępne środki łagodzą jej objawy pozwalając pacjentom utrzymać wysoką jakość życia.
Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca. Istnieje związek np. między zanieczyszczeniem środowiska i poziomem cholesterolu w organizmie.
Eksperci alarmują, że problem otyłości jest związany ze współczesnym stylem życia, okazuje się jednak, że nie tylko dieta i poziom aktywności fizycznej ma tu znaczenie, zanieczyszczenie powietrza także jest winowajcą w zakresie zyskiwania na wadze.
W Krakowie weszła w życie uchwała o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza. Kiedy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich stacjach monitorujacych zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 µg/m3 (lub w jednej stacji 200 µg/m3), bpodjęta zostanie decyzja o darmowej komunikacji miejskiej.
Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Przyczyną jest utrzymujący się wysoki poziom cząstek pyłu zawieszonego w powietrzu, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Decyzja jest następstwem dodatkowej uzasadnionej opinii, którą wystosowano do Polski w lutym 2015 r.
Gdyby w statystykach uwzględnić przedwczesne zgony związane z zanieczyszczeniami powietrza powodowanymi przez spaliny samochodowe, liczba śmiertelnych ofiar transportu drogowego w Polsce wzrosłaby o ponad 60 proc.
Jeśli żyjesz w zanieczyszczonym środowisku, falwonoidy w winie i czekoladzie pomogą ochronić twoje serce.
Wśród ponad 5 tysięcy kobiet po menopauzie, które mieszkały w obrębie 100 metrów od ruchliwej drogi, 22 procent miało wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego w porównaniu do pań mieszkających co najmniej 800 metrów dalej.
Zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie mózgu. Amerykańskie badanie ujawniło, jak drobny pył oddziałuje na starzenie się mózgu.
Zanieczyszczenie powietrza zostało włączone do grupy najbardziej szkodliwych dla zdrowia czynników. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie potwierdza związek skażenia środowiska z rakiem płuc.
Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc nawet, jeśli stężenie niebezpiecznych cząstek jest poniżej dopuszczalnego poziomu, piszą uczeni na łamach Lancet Oncology.
Huragany, przez wielu postrzegane jako zwiastuny skutków zmian klimatycznych, są coraz powszechniejsze. Jak wskazują badania, stają się niespodziewanym efektem ubocznym wysiłków podejmowanych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może przyspieszyć twardnienie tętnic.