Wszyscy czekają na cieplejsze dni po sezonie jesienno-zimowym. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja jednak zdrowiu układu sercowo-naczyniowego.
Zanieczyszczenia powietrza stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Według uczonych, żyjemy średnio o prawie trzy lata krócej z powodu różnych zanieczyszczeń powietrza
Można by uniknąć tysięcy zgonów, gdyby przestrzegano standardów jakości powietrza zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Zanieczyszczenie powietrza skutkuje zmianami w mózgu, które mają zwiazek z osłabieniem pamięci, ostrzegają uczeni.
Uczeni od jakiegoś czasu zastanawili się nad tym, na ile trzymane w domach rośliny mogą oczyszczać powietrze wnętrza. Trwające kilkadziesiąt lat badanie wskazuje jendak, że nie są w tym wystarczająco efektywne.
Jak wynika ze szwedzkich badań, dłuższa ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza wywoływane ruchem ulicznym może zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Odpowiedzialne za to wydaje się drobnoziarniste zanieczyszczenie powietrza zwane „black carbon".
Ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza, na tzw. pył zwieszony (PM), ma związek z wypadaniem włosów u ludzi.
Zanieczyszczone powietrze wywołuje różne choroby i skraca nam życie. Obliczono, że na całym świecie z tego powodu przedwcześnie umiera około 9 milionów ludzi, w samej Europie zaś ok. 800 tysięcy.
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) ostrzega, że w 2019 roku świat będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi zdrowia. Wśród nich są: epidemie chorób, które wracają ze względu na rosnącą popularność ruchów antyszczepionkowych, zagrożenie lekoopornymi drobnoustrojami, rosnący wskaźnik otyłości, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i rozliczne kryzysy humanitarne.
Jeśli mieszkasz w centrum miasta lub niedaleko lotniska, twój układ krążenia może być zagrożony z powodu częstego narażenia na hałas.
Ilość kwiatów doniczkowych w mieszkaniu ma wpływ na nie tylko na estetykę najbliższego otoczenia, ale może też wspomóc nasze zdrowie.
Wiadomo, że styl życia ma duży wpływ na to, jak wyglądamy i się czujemy. Przykładowo, ćwiczenia pomagają zachować zdrowie i młodość, a namierne picie alkoholu przyspiesza strzenie się. To oczywiste, ale jest wiele nieuzasadnionych przekonań dotyczących określonych zachowań czy nawyków i ich oddziaływania na nasz wygląd oraz samopoczucie.
Zanieczyszczenie powietrza na różne sposoby wpływa na nasz organizm. Dotychczasowe badania wykazały, że może zwiększać ryzyko chorób serca, udaru, raka, problemów z nerkami, teraz okazuje się, że może również mieć wpływ na cukrzycę.
Miejsce, w którym na co dzień żyjemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju chorób. Okazuje się, że życie w mieście nie sprzyja zdrowiu.
Ostatnio dużo mówi się o smogu w miastach i na rynku zaczęły pojawiać się maseczki filtrujące powietrze. Jakkolwiek nagłośniono to niedawno, zanieczyszczenia powietrza i gleby oraz hałas od lat stanowią poważny problem niemal na całym swiecie. Okazuje się, że nie można go bagatelizować, bo jest dla nas tak szkodliwy jak nadwaga.