Spędzanie co najmniej dwóch godzin tygodniowo na wśród natury jest ważnym czynnikiem zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie.
Nawet ekspozycja na niskie stężenia zanieczyszczenia powietrza, nawet na poziomie dozwolonym w prawie, może być przyczyną dziesiątek tysięcy przedwczesnych zgonów wśród osób starszych i innych wrażliwych grup w USA.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (European Society of Cardiology, ESC) opublikowało zalecenia dotyczące zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.
Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza, trwająca choćby tylko kilka tygodni, może osłabiać sprawność umysłową. Takie niekorzystne skutki jednak były słabsze w przypadku osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak popularny kwas acetylosalicylowy.
Już długotrwała ekspozycja na niewielkie zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwa dla serca i płuc, ostrzegają medycy z Uniwersytetu Harvarda.
Drobne cząsteczki zanieczyszczeń powietrza mogą mieć szereg skutków dla zdrowia, a ekspozycja na ich wysokie stężenia jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Nowe badania prowadzone przez medyków z Massachusetts General Hospital (MGH) pokazują, że cząstki te są szkodliwe dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego - aktywują produkcję komórek zapalnych w szpiku kostnym, co prowadzi do zapalenia tętnic.
Dłuższe przebywanie w środowisku o wysokim poziomie zanieczyszczeń powietrza w ma związek z częstszymi hospitalizacjami z powodu zapalenia płuc u osób w wieku powyżej 65 lat.
Starsze kobiety mieszkające w miejscach o wyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza mogą cechować się silniejszym kurczeniem się mózgu charakterystycznym dla choroby Alzheimera niż panie w podobnym wieku mieszkające w miejscach o niższym poziomie zanieczyszczenia.
Osoby, które regularnie ćwiczą, mają zwykle niższe ryzyko nadciśnienia tętniczego, nawet jeśli mieszkają w obszarach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest relatywnie wysokie.
Wyższy poziom dwutlenku azotu w powietrzu może mieć związek z dużą liczbą zgonów z powodu Covid-19, mówią uczeni z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (MLU).
Wszyscy czekają na cieplejsze dni po sezonie jesienno-zimowym. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja jednak zdrowiu układu sercowo-naczyniowego.
Zanieczyszczenia powietrza stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Według uczonych, żyjemy średnio o prawie trzy lata krócej z powodu różnych zanieczyszczeń powietrza
Można by uniknąć tysięcy zgonów, gdyby przestrzegano standardów jakości powietrza zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Zanieczyszczenie powietrza skutkuje zmianami w mózgu, które mają zwiazek z osłabieniem pamięci, ostrzegają uczeni.
Uczeni od jakiegoś czasu zastanawili się nad tym, na ile trzymane w domach rośliny mogą oczyszczać powietrze wnętrza. Trwające kilkadziesiąt lat badanie wskazuje jendak, że nie są w tym wystarczająco efektywne.