Ogólne korzystanie ze smartfonu nie jest odpowiednim wskaźnikiem lęku, depresji lub stresu, twierdzą badacze, którzy jednak zalecają ostrożność w przypadku cyfrowego „detoksu".
Ciśnienie krwi ma wpływ na skłonność danej osoby do martwienia się i może być związane z efektem „uspokojenia", gdy jest podwyższone. Hiszpanie pokazali, w jaki sposób możemy pośrednio wywoływać zwiększanie ciśnienia krwi, by złagodzić napięcia i niepokój emocjonalny.
Gniew to potężna emocja wywołująca poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku milionów ludzi na całym świecie cierpiących na zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD) gniew jest czymś więcej niż odczuciem, to czynnik, który zaostrza ich chorobę.
Jeśli chodzi o opis osobowości, tzw. „Wielka Piątka" obejmuje: ekstrawersję, ugodowość, sumienność, stabilność emocjonalna i otwartość na doświadczenie. Każde z tych szerokich określeń można podzielić na mniejsze, ale ogólnie rzecz biorąc, taksonomia ta wydaje się uwzględniać większość aspektów składających się na osobowość. Okazuje się, że niektóre z cech pomagają żyć w zdrowiu, podczas gdy inne wręcz odwrotnie.
Niemal każdy od czasu do czasu się martwi. Kiedy jednak zamartwianie się staje się natrętne i obsesyjne, ingeruje w życie danej osoby i zagraża relacjom z innymi, mówią psychologowie.
Ludzie mówią, że życie staje się lepsze z wiekiem. Teraz badania wskazują, że może to być spowodowane tym, że starsi ludzie mają mądrość i czas, aby wykorzystać uważność (mindfulness) do poprawy samopoczucia.
„Nie bądź pewny, że czas masz, bo pewność niepewna", pisał ksiądz Twardowski. Nie warto odkładać na później tego, co ważne.
Ciągłe martwienie się przeszkadza niemal we wszystkim - i codziennych obowiązkach i wielkich przedsięwzięciach. Przeczytaj, jak sobie z tym poradzić.
Oszczędzaj swój czas. I to nie dlatego, że „to pieniądz". Jest czymś znacznie cenniejszym. Sposób jego wykorzystania decyduje o jakości naszego życia. Nie trać więc cennych chwil na destrukcyjne aktywności i myśli. Codzienność sama z siebie dostarcza powodów do trosk i wymaga niełatwych decyzji, po co więc dodatkowo ją utrudniać? Oto sześć rzeczy, które warto rozważyć, by zadbać o uchronić się przed marnotrawstwem czasu.
Wielu ludzi ma tendencję do częstego zmaartwiania się, co osłabia jakość ich życia, zazwyczaj więc raczej radzi się, jak ograniczyć myślenie o kłopotach. Okazuje się jednak, że i zamartwianie się może mieć dobre efekty. Zobacz, jakie.
Zamartwianie niszczy nam życie - odbiera radość i wpędza w depresyjne nastroje. Nie pozostaje bez wpływu zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. A łatwo wpaść w spiralę myśli pełnych trosk i niepokoju, bo życie dostarcza doń wielu powodów. Warto z tym walczyć, by móc „swobodniej oddychać" na co dzień.
Powodów do stresu nam nie brakuje. Pod dostatkiem mamy tych codziennych, związanych z rutynowymi obowiązkami, ale i owych bardzo poważnych, które przesłaniają wszystko inne. W efekcie wielu ludzi doświadcza ciągłego niepokoju, który nierzadko zmienia się w stres. Nie jest łatwo się tego pozbyć, ale warto zacząć od choćby podstawowych sposobów na złagodzenie niszczących życie lęków.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca