Londyn, Paryż, Berlin, Mediolan w styczniu przeżywają nalot turystów. Odwiedzający europejskie metropolie szturmują jednak nie zabytki, a… sklepy. Znane światowe marki i najsławniejsi designerzy w styczniu proponują obniżki sięgające 80 procent. Gdzie i kiedy warto pojechać na zimowe zakupy i jak ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami?
„Kasa jest jednym z najlepszych miejsc umożliwiających studiowanie ludzkiej głupoty w całej jej rozciągłości. Będziesz zachwycona gdy stwierdzisz, że właściwie nie ma ona granic." - pisze autorka.
Aż 75 proc. konsumentów po świąteczne produkty spożywcze wybiera się z listą zakupów. Co czwarty z nas szuka okazji i promocji kupując prezenty dla najbliższych. Niestety, nadal – 37 proc. badanych jest błędnie przekonanych, że sklep ma obowiązek przyjąć nietrafiony prezent – to wnioski z najnowszej analizy przeprowadzonej podczas świątecznych zakupów dla UOKi.
Firmy toczą prawdziwą wojnę ofertową o dojrzałych konsumentów. Kuszą dedykowanymi kontami bankowymi, atrakcyjnymi wycieczkami czy zniżkami na bilety do kina. A senior do łatwych konsumentów nie należy – nieufny, ostrożny, nieco oporny na korzystanie z technologii, które młodym wydają się niezbędne do życia. Taka postawa często wynika z braku umiejętności poszukiwania niezbędnych do zakupu informacji oraz niedostatecznej wiedzy na temat praw konsumentów. Co robić? Informować, upraszczać, a przede wszystkim – nie spychać na margines grup docelowych.
Tłumy w centrach handlowych, kolejki i gorączka poszukiwań. To tradycyjny przedświąteczny obrazek. Zamiast tego można kupić prezenty bez wychodzenia z domu, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem. W poszukiwaniu gwiazdkowych inspiracji warto odwiedzić nie tylko rodzime e-sklepy, ale także zajrzeć do tych niemieckich, brytyjskich czy włoskich. Główne argumenty za korzystaniem z zagranicznych zakupów online to niższe ceny i większy wybór, np. sprzętu elektronicznego markowych kosmetyków czy odzieży, w porównaniu do krajowej oferty. Porady dla kupujących w sieci w zagranicznych serwisach przedstawia Europejskie Centrum Konsumenckie.
Prezenty zamawiane przez Internet, paczki, kartki z życzeniami - co zrobić, gdy nie dojdą na czas? Czy można oddać nietrafiony prezent bez względu na kraj zakupu? Jak płacić bezpiecznie? Porady dla Świętych Mikołajów kupujących w sieci przedstawia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Silver economy - system ekonomiczny ukierunkowany na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniający ich potrzeby.Temat osób dojrzałych na rynku pracy w Polsce staje się powoli coraz częściej podnoszonym w dyskusjach publicznych, jednak dość rzadko poruszane są tematy osób dojrzałych jako grupy konsumentów. Oczywiście temat rynku pracy jest ważnym i chyba bardziej medialnym, ale nie należy zapominać o grupie konsumentów, która stawać się będzie coraz bardziej liczna.
Święta Bożego Narodzenia za kilkanaście dni. Rozpoczyna się gorący i szalony okres, czyli zakupy prezentów świątecznych. Zakupy świąteczne w sieci mają wiele plusów. To niższe ceny, szeroki wybór, ale przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Aby cały ten proces przebiegał sprawnie i bez zakłóceń wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad. Jak bezpiecznie zamówić prezenty w sieci? Oto kilka wskazówek serwisu aukcyjnego Allegro i Policji.
Niektórzy czekają na Święta Bożego Narodzenia cały rok - uwielbiają grudniową atmosferę, mikołajkową „rozgrzewkę", pogoń za prezentami, kulinarne przygotowania i bożonarodzeniowego apogeum w postaci wyczekiwanych rodzinnych spotkań. Inni czują się zmęczeni „obecnością" Świąt w mediach, sklepach i biurach i najchętniej zmieniliby otoczenie w tym okresie. Możliwości świątecznych wyjazdów jest wiele.
Chociaż na europejskich rynkach kosmetycznych można zaobserwować lekką stagnację, w Polsce sytuacja pozostaje korzystna. Polacy coraz częściej sięgają po markowe wyroby. Według badań, na podejmowane decyzje zakupowe w branży kosmetycznej decydujący wpływ ma lokalizacja punktu sprzedaży oraz cena produktów. Jakie jeszcze czynniki wpływają na zachowania konsumenckie w tym segmencie rynku?
Zapach pierników, błyszczące w ciemności lampki i smak grzanego wina z goździkami – to nieodłączne elementy jarmarków bożonarodzeniowych. Dolnośląskie miasta pełne są takich magicznych miejsc.
Polacy wydają coraz więcej na świąteczne prezenty, jednak co roku mają ten sam problem - co kupić? Decyzja nie jest łatwa, w grę wchodzą uczucia bliskich i pieniądze, wcale niemałe. Ile zatem trzeba wydać, żeby kupić to, o czym marzą rodzina i znajomi?
Dziś 30 listopada, Dzień Darmowej Dostawy, akcji, która ma za zadanie zachęcić Polaków do zakupów przez Internet i postrzegania ich jako wygodnej, bezpiecznej oraz atrakcyjnej cenowo formy zakupów. Jak wynika z Digital Life, globalnego raportu przygotowanego przez agencję badawczo-doradczą TNS reprezentowaną w Polsce przez firmy TNS Pentor i TNS OBOP, polscy internauci są otwarci na korzystanie z tej formy zakupów, ale jednocześnie przeszło co czwarty z nich (26%) wskazuje, że obecne warunki dostępu do Internetu uniemożliwiają mu w pełni satysfakcjonujące korzystanie z tego medium.
Jeśli mamy w planach świąteczne zakupy przez internet, najlepiej dokonać ich 30 listopada, w jednym z ponad tysiąca sklepów które biora udział w akcji Dzień Darmowej Dostawy.
Jest wiele rzeczy, za które kochamy Święta Bożego Narodzenia. W szczególności jest to możliwość spędzenia czasu z rodziną (38%), dni wolne od pracy (34%), dawanie prezentów (31%) oraz ich otrzymywanie (26%) a także pyszne jedzenie (22%). TNS na zlecenie portalu eBay spytał Polaków o ich świąteczne plany, ile prezentów kupią, za ile oraz kogo obdarują najdroższymi upominkami.