Silny ból głowy może wskazywać na udar, ale i sygnalizować wiele innych problemów, w tym zakrzepicę żylną mózgu.
Wysoki wzrost i otyłość może zwiększać ryzyko potencjalnie niebezpiecznych zakrzepów krwi.
Hibernujące niedźwiedzie, sparaliżowani ludzie i świnie trzymane w małych zagrodach nie doświadczają problemów z zakrzepami krwi, mimo że pozostają w nieruchomej pozycji przez bardzo długi czas.
Nadwaga w dzieciństwie i we wczesnej dorosłości to czynnik ryzyka powstawania zakrzepów krwi w późniejszym życiu, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Göteborgu.
W przypadku ludzi z cukrzycą typu 2 i niewydolnością serca codzienne przyjmowanie aspiryny wydaje się zmniejszać ryzyko śmierci lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca.
Jedzenie większych ilości surowego czosnku może być dobre twojego serca. W jakiej formie jednak najlepiej jeść to warzywo, by nie stracić jego korzyści zdrowotnych?
Osoby z nowotworami i grupami krwi innymi niż 0 mają wyższe ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), czyli zakrzepów krwi w żyłach, trzy miesiące po wstępnej diagnozie.
Ludzie, którzy przeszli półpasiec, są bardziej narażeni na udar. Teraz wiadomo, dlaczego.
Jeśli już przyjmujesz jakiś środek rozrzedzający krew, coraz więcej badań sugeruje, że nie warto sięgać po drugi.
Dobre dla serca są nie tylko brokuły, cebula czy marchew, ale i odmiana rzodkiewki japońskiej. Według dietetyków związki znajdujące się w uzyskującej znaczne rozmiary Sakurajima daikon mogą pomóc w ochronie naczyń wieńcowych i potencjalnie zapobiegać chorobom serca oraz udarom.
Jednym ze skutków globalnego ocieplenia jest większa częstotliwość i intensywność ekstremalnych upałów, a to z kolei oznacza wyższe ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób zmagających wcześniej z chorobami serca.
Medycy starali się ustalić, dlaczego z wiekiem stajemy się bardziej podatni na choroby serca. Ludzki organizm, zwłaszcza serce, jest zależny od mitochondriów, części komórek odpowiedzialnej za wytwarzanie energii potrzebnej do utrzymania funkcji narządów. Znajdujące się wewnątrz mitochondriów białko Sesn2 odgrywa kluczową rolę w ochronie serca przed stresem.
Jak czytamy w raporcie z badań opublikowanym w magazynie Neurology, oznaki ostrzegawcze przed udarem niedokrwiennym mogą być widoczne już siedem dni przed atakiem i wskazują na konieczność szybkiego znalezienia pomocy medycznej.
Covid-19 może zwiększać ryzyko zakrzepów u kobiet w ciąży lub zażywających estrogen, np. w związku hormonalną terapią zastępczą.
Jak pokazują nowe badania, COVID-19 może prowadzić do uszkodzenia części żołądkowo-jelitowych.