Pozostawanie dłuższy czas w pozycji stojącej stało się sposobem na rekompensowanie szkód wynikających z siedzącego trybu życia, często spowodowanego spędzaniem długich dni przed komputerem, telewizorem lub za kierownicą. Okazuje się jednak, że to może nie być najzdrowsze rozwiązanie.
Zatorowość płucna, czyli zaburzenie spowodowane zakrzepami krwi w płucach (często wynikające z zakrzepicy żył głębokich), nierzadko jest śmiertelna. Co roku z jej powodu umierają setki tysięcy ludzi.
Hibernujące niedźwiedzie, sparaliżowani ludzie i świnie trzymane w małych zagrodach nie doświadczają problemów z zakrzepami krwi, mimo że pozostają w nieruchomej pozycji przez bardzo długi czas.
COVID-19 ma związek z zagrażającymi życiu zakrzepami krwi w tętnicach nóg. Lekarze odkryli, że pacjenci z COVID-19 z objawami niedostatecznego dopływu krwi do kończyn dolnych mają zwykle większe skrzepy i znacznie wyższy wskaźnik amputacji nóg i śmierci niż osoby niezakażone z takimi samymi dolegliwościami.
Grupa krwi może być powiązana z ryzykiem wczesnego udaru mózgu. Jak ustalono, może odgrywać rolę w udarach niedokrwiennych, które są spowodowane blokadą przepływu krwi do mózgu, występujących u osób poniżej 60 roku życia.
Badania genetyczne wykazują, że wzrost może wpływać na ryzyko kilku chorób. Odkryto, że istnieje związek pomiędzy wzrostem i niższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca oraz między wzrostem i wyższym zagrożeniem neuropatią obwodową oraz zaburzeniami krążenia.
Nie warto długo przesiadywać przed telewizorem, ostrzegają eksperci. Trzeba sobie robić przerwy od wpatrywania się ekran, aby uniknąć zakrzepów krwi.
Większa ilość flawanoli w diecie, naturalnych związków znajdujących się w dużych ilościach np. w kakao, może chronić ludzi przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi wywołanymi stresem, takimi jak udar, choroby serca i zakrzepica.
Jest dość popularnym zaburzeniem i może przydarzyć się w każdym wieku. Potrafi bardzo długo nie dawać żadnych objawów, a nieleczona może być niebezpieczna dla życia. Może odpowiadać za poronienia, zawały serca, niedokrwienie mózgu, choroby neurologiczne czy nowotworowe. Warto wiedzieć o niej więcej.
Zakrzepica żył to poważna choroba, która polega na powstawaniu zakrzepów w żyłach znajdujących się głęboko w organizmie. Takie skrzepy zazwyczaj tworzą się w udzie lub podudziu, ale mogą również rozwinąć się w innych cześciach ciała. Choroba zagraża życiu, warto więc poznać jej objawy i natychmiast udać się do lekarza w przypadku ich dostrzeżenia.
Jak podaje Światowa Federacja Serca, każdego roku na całym świecie z powodu chorob sercowo-naczyniowych umiera około 17,7 miliona ludzi. Oznacza to, że wspomniane choroby odpowiadają za 31 proc. wszystkich zgonów.
Wzrost może mieć związek z poziomem ryzyka powstawania zakrzepów. Odkryty związek może wynikać z tego, że osoby wyższe mają dłuższe żyły w nogach, a więc więcej jest miejsca, w którym mogą wystąpić problemy.
W Polsce dostępnych jest coraz więcej badań genetycznych, które umożliwiają określenie predyspozycji do rozwoju chorób – raka piersi i jajnika, zakrzepicy oraz wielu innych. Najczęściej wykonuje się je u osób młodych, aby zapobiec rozwojowi choroby w przyszłości. Osoby starsze, które zgłaszają się do poradni genetycznej chcą najczęściej dowiedzieć się jakie jest ryzyko wystąpienia choroby u ich dzieci lub wnuków.
Pacjenci z chorobami serca i depresją są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć i atak serca niż osoby bez depresji.
Z podróży do ciepłych krajów wracamy często przeziębieni, a w samolocie zdarza nam się stracić słuch. W krańcowych przpadkach podróż samolotem może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Wszystkiemu winne warunki, jakie panują na pokładzie, dlatego warto się odpowiednio do nich przygotować.