Jak twierdzą naukowcy, osoby spożywające większe ilości niskotłuszczowych produktów mlecznych mają nieco niższe długoterminowe ryzyko udaru mózgu.
W wielu badaniach wykazano, że dieta bogata w owoce i warzywa jest związana z niższym ryzykiem udaru mózgu, jednakże naukowcy nie byli pewni dlaczego. W nowych analizach uczeni skoncentrowali się na działaniu flawanonów obecnych w owocach cytrusowych.
W sklepach i na straganach pojawiła się właśnie żurawina: małe, czerwone kuleczki, wyglądające niepozornie, ale będące prawdziwą skarbnicą dobroczynnych składników. Dlaczego warto ją jadać?
Jak podaje Gazeta Wyborcza, łódzcy naukowcy uważają, że pijawki można wykorzystać do leczenia zawałów i udarów. Stworzyli medykament działający przeciwzakrzepowo, do produkcji którego wykorzystuje się białko wytwarzane przez wspomniane zwierzęta.
Medycyna spersonalizowana, czyli dobieranie leków wykorzystujące znajomość DNA pacjenta, jest obecnie stosowane do nikłej grupy osób, jednakże zamierza się ją wykorzystać powszechnie: szczególnie odnośnie pacjentów chorych na serce ze śmiertelnym ryzykiem wystąpienia zakrzepów.
W październiku 2006 roku minęła 150. rocznica ogłoszenia przez Rudolfa Virchowa doktryny dotyczącej powstawania zakrzepów żylnych i zatoru tętnicy płucnej – zwanej triadą Virchowa. Z tej okazji Polska Fundacja do Walki z Zakrzepicą „Thrombosis” współpracując z firmami farmaceutycznymi zainaugurowała kampanię edukacyjną. Podczas cyklu wykładów i konferencji omówione zostały najważniejsze zagadnienia związane z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi oraz metodami profilaktyki i leczenia.
Chcąc zdrowo się odżywiać, wielu ludzi eliminuje z diety tłuszcze. Jednak nie wszystkie mają negatywny wpływ na zdrowie - bez niektórych nasz organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Wyeliminowanie na przykład niskonasyconych kwasów tłuszczowych może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Dzisiejszego ranka zmarł dr Lee Jong-Wook, dyrektor naczelny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO - World Health Organization).