Od jakiegoś czasu w wielu europejskich krajach funkcjonuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Jego wprowadzeniu towarzyszyło wiele dyskusji i wątpliwości, teraz uczeni wskazują, że ma przełożenie na poprawę zdrowia ludzi.
Szacunki WHO dotyczące działań antynikotynowych podjętych w 41 krajach w latach 2007 - 2010 wykazały, że liczba palaczy spadnie o 15 milionów. Wśród najbardziej skutecznych sposobów ograniczenia palenia papierosów są: wzrost cen papierosów, zakazy palenia i informacje zdrowotne umieszczane na opakowaniach.
Co roku 31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Polska jest jednym ze 173 państw, które podpisały Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. To narzędzie, które ma za zadanie zatrzymać śmiercionośną epidemię, jaką jest używanie tytoniu, zabijające rocznie aż 6 000 000 ludzi w skali świata. Jakie zaostrzenia czekają Polskę? Jak daleka droga przed nami, aby osiągnąć światowe standardy w kwestii zdrowia? Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl oraz Polska Bez Dymu, udziela odpowiedzi na te pytania.
Whoopi Goldberg jest oburzona wprowadzeniem zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych w Nowym Jorku.
Dziś weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowelizacja ustawy dokładnie określa obszary objęte całkowitym zakazem palenia tytoniu i ujednolica sankcje za nieprzestrzeganie powyższego zakazu. Kary wynikające z nieprzestrzegania przepisów obowiązujących w ustawie będą egzekwowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz Straż Miejską.
Na 100 dni przed wprowadzeniem ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych w Polsce rozpoczeła się Akcja PACZKA. W ramach przedsięwzięcia od 10 sierpnia do końca września w największych galeriach handlowych w całej Polsce pojawią się specjalne standy informacyjne w kształcie paczek przekonujące do odwiedzania lokali bez papierosa oraz informujące o nowej ustawie.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wskazali grupę, która odniesie największą korzyść z wprowadzenia zakazu palenia - to starsze osoby, które nigdy nie były palaczami. Jednocześnie jednak zaznaczyli, że wszyscy na tym korzystają, bowiem osoby z każdej grupy wiekowej rzadziej trafiają do szpitali.
Lekarze rodzinni z "Porozumienia Zielonogórskiego" popierają projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zakładający m.in. wprowadzenie w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych i zakładach pracy, w tym w całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych.
Na posiedzeniu, które odbyło się 22 kwietnia, sejmowa podkomisja do spraw zdrowia dyskutowała o nowej ustawie o ochronie zdrowia. Zawiera ona między innymi zapisy o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych i obowiązku tworzenia osobnych pomieszczeń dla palących w klubach - informuje Dziennik.
Wprowadzanie zakazów w palenia w miejscach takich jak restauracje czy zakłady pracy jest coraz powszechniejsze. Zakaz palenia w miejscach publicznych, który obowiązuje we Włoszech od 2005 roku przyczynił się do zmniejszenia liczby ataków serca.
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że większość Polaków popiera zakaz palenia w pubach, restauracjach, samochodach oraz uczęszczanych przez ludzi miejscach na otwartym powietrzu. Badanie pokazuje, że zdecydowana większość - aż 78 procent ankietowanych opowiada się przeciwko paleniu w restauracjach i pubach.
Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia. Czas zadbać o wprowadzenie tego zakazu w Polsce – apeluje prof. Jan Zieliński – koordynator Programu "Głęboki Oddech".
Jak wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Badania Opinii i Rynku PENTOR, ponad trzy czwarte Polaków uważa za zasadne wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych. 82 procent osób po 50 roku życia uważa, że powinno się wprowadzić taki przepis. Dane te zaprezentowano wczoraj podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca