Według przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny badań, polscy lekarze nadużywają antybiotyków w leczeniu ostrych biegunek zakaźnych. Prowadzi to nie tylko do przedłużenia objawów, ale również zwiększa ryzyko rozwoju bakterii opornych na najczęściej stosowane antybiotyki.
Zakażenie układu moczowego to dolegliwość, z którą przynajmniej raz w życiu zmaga się co druga Polka . Pomimo tak szerokiego rozpowszechnienia choroby, zakażenie układu moczowego w dalszym ciągu uważane jest za problem wstydliwy . Narosło wokół niego wiele mitów, wśród których są także i takie, które nie tylko nie ułatwiają leczenia, ale wręcz je utrudniają. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań, związanych z zakażeniem układu moczowego.
Mycie rąk mydłem z dozowników takich jak te znajdujące się w toaletach publicznych może potencjalnie narazić na większe ryzyko zakażenia niż w przypadku użycia samej wody, wynika z nowych badań.
Według ostatnich doniesień, w zapobieganiu jesiennym infekcjom wcale nie jest najważniejsze przyjmowanie dużych dawek witamin, lecz... częste mycie rąk. Nic nas lepiej nie ochroni przed grypą czy przeziębieniem, jak przestrzeganie zasad higieny rąk - zawsze i wszędzie.
Do Polski nadciąga epidemia grypy. Wirus, który zaatakował już mieszkańców Portugalii, Anglików, Francuzów, Włochów i Niemców ma dotrzeć do Polski w ciągu dwóch tygodni – ostrzega dziennik Polska.
Problemy układu pokarmowego dokuczają większości z nas, jednak nie każdy wie, że przyczyną wielu z tych dolegliwości może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W Polsce problem ten dotyczy aż 70% populacji.
Co roku na przełomie jesieni i zimy, a później także na przedwiośniu wielu z nas nęka tzw. grypa żołądkowa. Jest ona wywoływana przez wirusy jelitowe, (najczęściej rotawirusy), które dostają się do organizmu razem z pokarmem lub drogą oddechową. Zakażenie następuje albo w kontakcie z osobą zainfekowaną, albo poprzez styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Grypa żołądkowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
U osób starszych wzrasta częstotliwość występowania zakażeń i zatruć pokarmowych. Jest to spowodowane różnymi przyczynami, często niezależnymi od samych seniorów, ale w niektórych przypadkach zatruciom można zapobiec bardziej dbając o czystość lub… zakładając okulary.
Przypadki sepsy zanotowano już w starożytności. Hipokrates opisał przebieg schorzenia, wskazał, że jego charakterystyczną cechą jest gorączka wywoływana przez gnijące substancje. Opisywany zespół objawów chorobowych (tak określa się sepsę, nie jest ona chorobą stricte) zyskał więc nazwę: „gnicie krwi”. Od niedawna znane są jednak prawdziwe mechanizmy rządzące pojawieniem się i rozwojem sepsy. Znamienna dla posocznicy jest gwałtowna ogólnoustrojowa reakcja na zakażenie, która może skutkować śmiercią pacjenta. Posocznica jest częstą przyczyną zgonów na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii.
Witamina C to jeden z najważniejszych składników pokarmowych silnie wspomagających pracę systemu odpornościowego. Jednocześnie witamina odpowiada za wzmacnianie struktury kości stawów, skóry, naczyń krwionośnych oraz innych ważnych tkanek naszego organizmu.
Z projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, który opracowało Ministerstwo Zdrowia wynika, że dyrektorzy szpitali będą osobiście odpowiedzialni za to, że w ich placówce doszło do zakażenia pacjenta groźną chorobą.
Jak wynika z badania profesora Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Krajowego Centrum do spraw AIDS, Polacy coraz więcej wiedzą na temat AIDS oraz wirusa HIV. Okazuje się, że w ciągu czterech ostatnich lat wzrosła wiedza rodaków o najczęstszych drogach zakażenia wirusem.
Posocznica (sepsa) to jedna z najstarszych znanych chorób, ale mimo ogromnego postępu w medycynie wciąż pozostaje sferze wytężonej uwagi środowiska medycznego. Cechą charakterystyczną posocznicy jest burzliwa, ogólnoustrojowa reakcja na zakażenie, której skutkiem może być utrata kończyn, zaburzenie czynności narządów wewnętrznych, a w końcu zgon.
Ugryzienia komarów powodują nie tylko swędzenie i nieestetyczny wygląd skóry, przenoszą między innymi wirus Zachodniego Nilu, który staje się utrapieniem mieszkańców hrabstwa Lyon w Nevadzie. Na ata wirsa szczególnie narażone są osoby starsze.