Szybkość gojenia się ran zależy od różnych czynników, w tym ich wielkości, poziomu płytek krwi i obecności różnych stanów chorobowych. Oto główne przyczyny, dla których proces zasklepiania rany może trwać dłużej niż powinien.
Zagrażasz samemu/samej sobie i pozostałym domownikom, jeśli przygotowujesz posiłki i siadasz do stołu, nie myjąc rąk, ostrzegają eksperci z United States Department of Agriculture.
Sezon grypowy coraz bliżej i przy obecnej pogodzie bardzo łatwo jest się przeziębić. Żeby lepiej uchronić się przed chorobą, trzeba szczególnie zadabać o higienę, w tym o dostatecznie częste mycie rąk.
Pierwsze wzmianki o sepsie pojawiały się już w starożytnym Egipcie, jednak cały czas stanowi ona wyzwanie i jest przedmiotem wielu badań. Efektem ostatnich jest nowa definicja sepsy oraz zastąpienie dotychczasowych standardów postępowania nowymi. Doniesienie na ten temat zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie The Journal of the American Medical Association.
Sepsa jest ciężkim ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu. Walka z nią to dla współczesnej medycyny poważne wyzwanie, nie tylko z uwagi na wysoką śmiertelność, ale też trudności w diagnozowaniu tego schorzenia. 13 września będziemy obchodzić Światowy Dzień Sepsy, które celem jest zwrócenie uwagi na problematykę ciężkich zakażeń.
Jak wynika z brytyjskich badań, choć ponad połowa osób, które wypełniły kwestionariusz dotyczący zdrowia, doświadczyła potencjalnych objawów raka, jednak tylko 2 procent uczestników rozważało możliwość raka złośliwego.
Ugryzienia kotów mogą być bardzo niebezpieczne. Ostre zęby tych zwierząt mogą przenosić trudne do usunięcia bakterie głęboko do skóry i stawów, co zwiększa ryzyko poważnych infekcji.
Sepsa (posocznica) to zagrażające życiu powikłanie infekcji. Rozwija się, gdy do krwiobiegu uwalniane są substancje mające zwalczyć zakażenie i wyzwalają silny stan zapalny mogący doprowadzić uszkodzenia wielu narządów i śmierci pacjenta.
Pies rasy beagle zdołał wywęszyć potencjalnie śmiertelną infekcję w próbkach pobranych od pacjentów, a nawet już wąchaniu powietrza podczas spaceru po oddziale szpitalnym, wynika z raportu opublikowanego w British Medical Journal.
Preparaty z nowoczesnych typów lnu są sposobem na antybiotykooporne mikroorganizmy. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego skupieni w Fundacji Linum wykorzystują naturalne właściwości lnu do produkcji alternatywnego antybiotyku.
Według przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny badań, polscy lekarze nadużywają antybiotyków w leczeniu ostrych biegunek zakaźnych. Prowadzi to nie tylko do przedłużenia objawów, ale również zwiększa ryzyko rozwoju bakterii opornych na najczęściej stosowane antybiotyki.
Zakażenie układu moczowego to dolegliwość, z którą przynajmniej raz w życiu zmaga się co druga Polka . Pomimo tak szerokiego rozpowszechnienia choroby, zakażenie układu moczowego w dalszym ciągu uważane jest za problem wstydliwy . Narosło wokół niego wiele mitów, wśród których są także i takie, które nie tylko nie ułatwiają leczenia, ale wręcz je utrudniają. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań, związanych z zakażeniem układu moczowego.
Mycie rąk mydłem z dozowników takich jak te znajdujące się w toaletach publicznych może potencjalnie narazić na większe ryzyko zakażenia niż w przypadku użycia samej wody, wynika z nowych badań.
Według ostatnich doniesień, w zapobieganiu jesiennym infekcjom wcale nie jest najważniejsze przyjmowanie dużych dawek witamin, lecz... częste mycie rąk. Nic nas lepiej nie ochroni przed grypą czy przeziębieniem, jak przestrzeganie zasad higieny rąk - zawsze i wszędzie.
Do Polski nadciąga epidemia grypy. Wirus, który zaatakował już mieszkańców Portugalii, Anglików, Francuzów, Włochów i Niemców ma dotrzeć do Polski w ciągu dwóch tygodni – ostrzega dziennik Polska.