Starsza, 89-letnia kobieta trafiła do szpitala. Wysiłek blisko 150 osób opłacił się. Kobiety szukali policjanci, strażacy i mieszkańcy. Pieszo przeczesywano lasy z wykorzystaniem psów. Także media podawały komunikat o zaginięciu kobiety. Dzięki szybkim i profesjonalnym działaniom policjantów i strażaków nie doszło do tragedii.
Zaginięcia to bardzo poważny problem społeczny. W 2007 roku w Polsce zaginęło ponad 15,5 tysiąca osób, z czego około 20 procent stanowili seniorzy. Z doświadczeń ITAKI, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, wynika że starsi ludzie znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zaginięcia ze względu na związane z wiekiem choroby, takie jak: zaburzenia pamięci, kłopoty z koncentracją lub zaburzenia orientacji. Tego typu sprawy w ITACE uzyskują status priorytetowy i są traktowane jako nadzwyczaj ważne i pilne.
W Polsce ginie rocznie około 20 tysięcy osób. Większość z nich odnajduje się dość szybko, o niektórych nie ma wieści latami. Jedną z głównych przyczyn tak dużej liczby zaginięć jest depresja. Chorzy nie radzą sobie ze swoim życiem i wybierają ucieczkę, nie podejmując nawet próby rozwiązania problemów. Zaginięcia często kończą się tragicznie – samobójstwem. Osoba chora na depresję nie odchodzi z domu, aby ułożyć sobie nowe życie, ale by je zakończyć.
Dzięki rozwojowi techniki i pomysłowości naukowców znalezienie zagubionej osoby staje się coraz łatwiejsze. Do identyfikacji poszukiwanych osób z powodzeniem służyć może zeskanowany obraz tęczówki oka. Wszystkie wykonane obrazy zapisywane są tematycznie zorganizowanych bazach danych.