Przebywanie na łonie natury daje nam poczucie szczęścia i spokoju, może mieć wręcz efekty terapeutyczne, osłabiając lęk i inne objawy depresji, mówią psycholodzy.
Polacy ogólnie są zadowoleni ze swojego życia – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Źródłem największej satysfakcji są dla Polaków dzieci, małżeństwo oraz relacje towarzyskie. Najmniej satysfakcji Polacy czerpią ze swojej sytuacji finansowej i wysokości dochodów.
Niemal dwie piąte Polaków zalicza siebie do ludzi, którym sprzyja szczęście, trzykrotnie mniej jest takich, którzy czują, że na ogół mają w życiu pecha - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Co drugi twierdzi, że bywa z tym różnie. Poczuciu szczęścia sprzyja wyższe wykształcenie, zamieszkiwanie w największych aglomeracjach i – przede wszystkim – dobra sytuacja ekonomiczna. Relatywnie najwięcej szczęśliwców jest wśród osób uzyskujących wysokie dochody, dobrze oceniających swoją sytuację materialną. Z kolei stosunkowo najwięcej osób określających się mianem pechowców jest wśród osób źle sytuowanych, a także wśród rencistów i bezrobotnych.
Większość Polaków jest zadowolona z życia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa Polaków (54%) jest raczej zadowolona z życia, a około jednej siódmej (14%) jest bardzo zadowolonych. Co trzeci Polak (34%) zalicza się do szczęśliwców, natomiast trzykrotnie mniejsza grupa (11%) określa się mianem pechowców. Ponad połowa badanych (55%) stwierdza, że różnie z tym bywa.
Wyniki badania jakości życia w Polsce pokazują, że procent osób zadowolonych ze swojego życia jest wyższy niż w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Przeprowadzona analiza porusza zagadnienia związane ze zdrowiem, samopoczuciem, życiem rodzinnym i zawodowym oraz podejściem do nowych technologii. Raport dowodzi, że cenimy sobie wzrost jakości życia i oczekujemy jego dalszego polepszenia.
Z badań amerykańskich naukowców wynika, iż starsi ludzie są szczęśliwsi od przedstawicieli młodszych pokoleń.
Brytyjskie Ministerstwo Ochrony Środowiska (Department for Environment, Food & Rural Affairs, DEFRA) przeprowadziło badania, z których wynika, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety uważają okres emerytalny za najszczęśliwszy w życiu.
Każdy z nas ma zapewne własną definicję szczęścia, często szukając drogi do zrealizowania swoich marzeń sięgamy po różnorodne podręczniki. Rady, które w nich znajdziemy będą pomocne jedynie pod warunkiem, że podejdziemy do nich z dystansem.
Według sondażu CBOS w ciągu ostatnich 12 lat znacząco zwiększyła się liczba osób zadowolonych z życia. W 1994 roku do życiowej satysfakcji przyznawało się 53 proc. badanych, w grudniu 2006 deklarowało ją 69 proc.