Co drugi dorosły Polak posiada kredyt – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej za rok 2014. Największa aktywność kredytobiorców dotyczy mieszkańców województwa lubuskiego, zaś najmniejsza występuje w województwie podlaskim, gdzie tylko 39,1 proc. osób korzysta z kredytów. Najbardziej aktywni kredytowo są mężczyźni, urodzeni w latach 1967-1981.
Zamożni, luzacy, zadłużający się, odpowiedzialni, a także wolne ptaki – to pięć grup, na jakie – ze względu na stosunek do własnych finansów i zobowiązań – podzielić można polskie społeczeństwo. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska rysuje się właśnie taka finansowa typologia Polaków.
Zamiast dmuchać na zimne, reagujemy dopiero wtedy, gdy się sparzymy. Polscy konsumenci wciąż nie mają nawyku sprawdzania, czy ktoś nie wykorzystuje nielegalnie ich danych, aby zaciągnąć kredyt, pożyczkę lub inne zobowiązanie. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że konsumenci 2 razy częściej zaglądają do rejestru, aby dowiedzieć się kto ich umieścił na liście dłużników, niż sprawdzić kto szukał informacji na ich temat.
Zadłużenie kobiet jest trzy razy niższe niż dług mężczyzn. Równocześnie panowie przyznają, że to ich partnerki częściej odpowiadają za opłacanie domowych rachunków. Mimo to mężczyźni nadal najczęściej „biorą na siebie” kredyty i pożyczki.
Ponad 5,5 miliona osób w wieku 55+ ma kredyty bankowe na łączną kwotę ponad 77,7 mld zł, co stanowi 13 proc. wszystkich kredytów gospodarstw domowych. 11 proc. spośród osób w tej grupie wiekowej wzięło kredyt w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W tym samym czasie co dziesiąta osoba 55+ dokonała zakupu na raty.
Dług, to nie tylko pieniądze, które trzeba zwrócić. To często strach, wstyd i poczucie bezradności. Bariery nie do pokonania dla wielu dłużników. Z myślą o nich ruszył pilotażowy program wsparcia zadłużonych „Zaradni”.
Polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej, a ich sytuacja finansowa nie napawa optymizmem. Przeciętny dług polskiego seniora sięga obecnie 5500 złotych i jest o ponad tysiąc złotych wyższy niż w ubiegłym roku. Zadłużenie o najwyższej wartości mają seniorzy z województwa śląskiego.
Blisko 90 procent Polaków chciałoby wejść w Nowy Rok z czystym, niezadłużonym kontem. Jednakże – z wielu względów – często kończy się tylko na deklaracjach.
20 listopada 2014r. w całej Polsce, Krajowa Rada Komornicza, we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” organizuje IV Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Hasło akcji brzmi: „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”.
Bank Pocztowy umożliwił w swojej sieci sprawdzenie historii kredytowej. Wszystko dzięki współpracy z Biurem Informacji Kredytowej.
Z każdym rokiem częściej i chętniej korzystamy z ofert kredytowych i pożyczkowych, ale nie zawsze spłacamy swoje zobowiązania na czas. Prawie połowa Polaków jest zdania, że zaległości w spłacaniu rachunków mogą się przydarzyć każdemu i uznają taką sytuację za normalną – wynika z badania „Polacy o zadłużeniu” TNS Polska na zlecenie firmy KRUK S.A.
Polacy coraz częściej i chętniej zaciągają kredyty i biorą pożyczki. Jednak nie zawsze spłacają je na czas. Jak wynika z badania „Polacy o zadłużeniu” TNS Polska na zlecenie firmy KRUK S.A. prawie połowa Polaków uważa, że zaległości w spłacaniu rachunków lub rat mogą zdarzyć się każdemu i jest to raczej normalna sytuacja. Warto jednak pamiętać, że niespłacone długi mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na zadłużonego, lecz także na jego rodzinę.
W sierpniu tego roku Sejm przyjął zmianę ustawy o prawie spadkowym. Znalazł się tam ważny zapis, którego zadaniem jest ochrona dziedziczących przed zagrożeniem przejęcia po zmarłym długów. Przepis ten wejdzie w życiu po upływie sześciu miesięcy od daty uchwalenia ustawy. Jakie korzyści przewidziano dla spadkobierców?
Nie od dziś wiadomo, że kobiety i mężczyźni różnią się od siebie. Widać to także w podejściu do zarządzania finansami, a szczególnie zadłużenia i jego spłaty. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, dla większości mężczyzn nieregularne spłacanie rachunków i rat to coś normalnego, natomiast dla kobiet to powód do stresu i niepokoju.
Prawie co piąte polskie przedsiębiorstwo nie ma żadnych trudności z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów, a kolejne 20 procent twierdzi, że ich klienci coraz częściej w terminie regulują swoje zobowiązania - wynika z raportu "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Trzeba jednak podkreślić, że jednocześnie wzrosła liczba firm, które obawiają się nasilonych trudności z odzyskaniem należności za wystawione faktury w najbliższym czasie.