Byłem. Widziałem. Po co jechać jeszcze raz? Niekiedy porzucamy koncepcję podróży do jakiegoś miejsca tylko dlatego, że już tam byliśmy. Czy słusznie? Zabytki podobne kopalni w Wieliczce nie zmieniają się wprawdzie - tak jak była z soli, tak z soli pozostała. Zmienia się jednak sposób ich udostępniania: przybywa atrakcji oraz interesujących propozycji spędzenia wolnego czasu. Zajrzyjmy zatem do Wieliczki.
Kraina słońca, pięknych plaż, błękitnego morza. Kraj oliwy, wina i daktyli. Tunezja znów dobrze kojarzy się planującym wakacyjny wypoczynek. Jednakże powodów, by ją odwiedzić jest znacznie więcej. Czy znacie je wszystkie?
Kto w dzieciństwie i młodości nie marzył o tym, żeby zobaczyć Czarny Ląd, opisywany przez Sienkiewicza, Szklarskiego czy Blixen? Czy współczesna Tunezja może stać się spełnieniem tych marzeń?
Międzynarodowy Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata zdecydował o wpisaniu na Światową Listę dwóch zgłoszonych przez Polskę obiektów. Za zabytki o światowym znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym uznano Księgę Henrykowską oraz Akta Braci Czeskich.
Przedmioty pochodzące zarówno z czasów potopu szwedzkiego, XIX-wiecznej Warszawy, jak i z okresu drugiej wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego odnaleziono podczas badań archeologicznych brzegów stołecznej Wisły, prowadzonych w związku z niskim stanem wody. Prace archeologów trwają od kilku lat i determinowane są wysokością wody w Wiśle. W tym roku rekordowo mała głębokość pozwoliła na odsłonięcie kolejnych zabytków zrabowanych z Pałacu Kazimierzowskiego w XVII w. przez Szwedów. Są to m.in. marmurowe obeliski, podstawy do nich z kulami i fragment balustrady.
Zdaniem ekspertów około 50 obiektów z byłych terenów Stoczni Gdańskiej powinno trafić na listę zabytków. Raport w tej sprawie przedstawiono podczas posiedzenia Rady Interesariuszy Młodego Miasta, w którym uczestniczyła minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Jeden z najpiękniejszych polskich zabytków - Pałac w Rogalinie - od 16 czerwca, po 2,5 letniej rewaloryzacji, będzie dostępny dla zwiedzających. Inwestycję zrealizowano dzięki 26 mln zł unijnego dofinasowania. Rogaliński pałac to jeden z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano kolejne polskie zabytki. Trafiły na nią drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat oraz kopalnia soli w Bochni i wielicki Zamek Żupny. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na Listę UNESCO od 7 lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.
8 września w skansenie w Maurzycach, filii Muzeum w Łowiczu odbyła się ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Hasło przewodnietegorocznych EDD "Tajemnice codzienności", zachęca do odkrywania dziedzictwa niematerialnego. Tradycje, obrzędy, stroje, opowieści są stale wokół nas obecne, część z nich odchodzi w zapomnienie, część natomiast jest kultywowana i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Wiedeń to stołeczne miasto Austrii. Od wielu lat uznawane jest ono za niezwykle cenne miejsce na mapie Europy, co zostało również docenione przez międzynarodową organizację UNESCO, która historyczne centrum miasta wpisała na swoją listę światowego dziedzictwa. Będąc w Wiedniu nie sposób się nudzić – turyści przebywający tu, mogą podziwiać niesłychanie piękne i interesujące zabytki i perełki architektoniczne, zażyć niezwykle kwitnącego życia kulturalnego w najpiękniejszych na świecie muzeach, operach czy teatrach oraz zasmakować pysznego austriackiego jedzenia!
Niemal 90 procent Polaków uważa, że dziedzictwo kulturowe pełni ważną rolę społeczną. Ponad połowa jest przekonana, że zabytki mają pozytywny wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny poszczególnych regionów. Takie wyniki przyniosły pierwsze w Polsce badania społeczne na temat świadomości i postaw wobec konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego.
Na końcu mola wschodniego Westerplatte, będącego jednocześnie falochronem 169 lat temu rozbłysło światło latarni morskiej. Żelazna, wieloboczna konstrukcja była osadzona na kamiennej podmurówce w formie schodów. 1 IV 2013 r. obchodziłaby 170 urodziny. Niestety już jej nie ma.
18 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Polskie obchody odbędą się 17 i 18 kwietnia w Stargardzie Szczecińskim.
Podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostały rozdane nagrody zwycięzcom ogólnopolskich konkursów „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”. Wśród wyróżnionych znalazł się między innymi projekt Centrum Nauki Kopernik.
Przerwa świąteczna już za nami, niezapomniane wrażenia zapisały się w naszej pamięci. Ale początek roku niesie ze sobą nowe wolne dni i nowe możliwości ciekawych wyjazdów.