Jeśli zmagasz się ze znalezieniem właściwego słowa, aby jasno wyrazić swoje myśli czy doświadczasz kłopotów z prawidłowym zapamiętaniem historii, możesz winić za to menopauzę. Jak się okazuje, fizjologiczne uderzenia gorąca są związane z osłabieniem pamięci werbalnej i zmianami funkcji mózgu podczas zapisywania i odzyskiwania danych, zwłaszcza w hipokampie i korze przedczołowej.
Kołdry obciążeniowe są bezpiecznym i skutecznym sposobem walki z bezsennością. Dzięki ich zastosowaniu u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi cierpiących na bezsenność poprawiła się jakość snu i zmniejszyła senność w ciągu dnia.
Niewystarczająca ilość snu w połączeniu z brakiem ograniczeń co do dostarczanych organizmowi kalorii prowadzi do gromadzenia się tłuszczu, a szczególnie tego niezdrowego, w okolicach brzucha.
Siedem godzin to optymalna ilość snu dla osób w średnim wieku i starszych, a nadmiar lub niedostatek snu wiąże się ze słabszą wydajnością poznawczą oraz gorszą kondycją psychiczną, mówi naukowcy z University of Cambridge i Fudan University.
Ćwiczenia oporowe są lepsze od aerobiku, jeśli chodzi o poprawę snu, który z kolei ma istotne znaczenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Kiepski sen na różne sposoby przyczynia się do różnych problemów zdrowotnych. Jeśli zaś połączy się te wszystkie czynniki zaburzeń snu, ryzyko chorób serca może wzrosnąć nawet o 141 procent.
Sypianie krócej niż zalecane osiem godzin na dobę wiąże się z natrętnymi, powtarzającymi się myślami, takimi jak te charakterystyczne dla stanów lękowych lub depresji.
Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim wynika, że na liczbę epizodów arytmii serca wpływa jedynie alkohol, istotnego związku nie mają z nią zaś: kofeina, niedobór snu, czy spanie na lewym boku.
Kobiety, które doświadczają seksualne zmniejsza się w okresie menopauzy, częściej zgłaszają zaburzenia snu, objawy depresji i nocne poty.
Wśród zmian, jakie przechodzi nasz organizm gdy się starzeje, jest m. in. modyfikacja długości snu. Kiedy uczestnicy badań w różnym wieku zostali poproszeni o pozostanie w łóżku przez 16 godzin w ciemności codziennie przez kilka dni, młodsi spali średnio 9 godzin, starsi zaś - 7,5 godzin.
Osoby zmagające się z migreną mogą mieć gorszą jakość snu REM niż ludzie wolni od tej choroby. Co więcej, okazało się również, że dzieci z migreną krócej sypiają niż ich zdrowi rówieśnicy, choć szybciej zasypiają.
Depresja ma bardzo istotny wpływ na jakość życia we wszystkich jego etapach, ale niewiele wiadomo na temat czynników związanych z depresją w ostatnim roku życia. Niedawno ustalono, że 59,3 proc. osób cierpiało na tę chorobę w ostatnim miesiącu przed swoją śmiercią.
Zmiany hormonalne wpływają na wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy, a także mogą zakłócać sen kobiet. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat związku między cukrzycą a zaburzeniami snu w okresie menopauzy - teraz pokazano, że pacjentki z tą chorobą są bardziej narażone na problemy ze snem.
Codzienne jedzenie mlecznej czekolady może wyglądać na receptą na przyrost masy ciała, jednak nowe badanie z udziałem kobiet po menopauzie pokazało, że jedzenie pewnej ilości czekolady rano w wąskim przedziale czasu może pomóc organizmowi spalić tłuszcz i obniżyć poziom cukru we krwi .
Długotrwałe stosowanie opioidów może zaburzać sen, zmniejszając jego wydajność i zwiększając ryzyko problemów z oddychaniem podczas snu.