27 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI, która w tym roku przebiega pod hasłem OBLICZA DEPRESJI.
Jeśli masz nadwagę, a uda ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, obniżysz ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób serca, choroby zwyrodnieniowej stawów i niektórych rodzajów nowotworów.
Chcesz skupić się na czymś pozytywnym? Nie uważaj swojego wieku za mankament, upływ czasu może wyświadczać dobrodziejstwa. Rozważ siedem korzyści, jakie przynosi dojrzałość, radzi Siski Green z sagazone.
Proces starzenia się jest nieunikniony, ale to nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. Mamy „moc" powstrzymywania spustoszenia, jakie może uczynić czas w naszym umyśle. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie swojego umysłu, radzą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Oto kolejne wskazówki ekspertów:
Szacunkowo jedna na osiem osób chrapie. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.
Swoistą odpowiedzią na leki zwiększające potencję zaczęły być preparaty wykonane z naturalnych składników. Mniej inwazyjne dla organizmu, a wciąż skuteczne w pobudzaniu aktywności seksualnej.
Jesienią odczuwamy pogorszenie samopoczucia. Relacjom międzyludzkim, zwykle towarzyszy stres. Wiele wskazuje na to, że sytuacje stresowe przyczyniają się do powstawania chorób psychicznych. Pomóc może wizyta i rozmowa z ekspertem.
W południe jesteśmy najbardziej skłonni do śpiewu, to także dobry czas na tabletkę uśmierzającą ból spowodowany osteoartretyzmem. Około 17 jesteśmy najszczęśliwsi, ale o tej porze objawy przeziębienia najsilniej dają o sobie znać. Dobowy cykl ma wpływ na różne aspekty naszego życia - przekonują naukowcy. A ponieważ obecnie bada się niemal wszystko, uczeni postanowili sprawdzić, jak oddziałuje na ludzi pora dnia.
Któż nie lubi się wyspać? Kiedy nie trzeba rano wstać i można się „powylegiwać", widzimy świat w jasnych barwach. Jak przekonują jednak uczeni, zbyt długi sen może być szkodliwy. Seniorzy, którzy śpią ponad osiem godzin na dobę są dwukrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera niż pozostali.
Zrealizuj punkty z listy poniżej, a „dodasz" do swojego życia w sumie kilkadziesiąt lat! Brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe? Według badań Norwich Union - nie. Ubezpieczyciele przeanalizowali dane i uznali, że już niewielkie zmiany zwyczajów mogą znacznie wydłużyć nasze życie, informuje timesonline.
Być może odkryto wreszcie „eliksir młodości". Melatonina, hormon odpowiadający głównie za regulację dobowego cyklu snu i czuwania, może opóźnić proces starzenia się, informuje sciencedaily.com za czasopismem PLoS One.
Kłopoty ze snem mają negatywny wpływ nie tylko na sposób naszego funkcjonowania za dnia, naukowcy odkryli bezpośredni związek między zaburzeniami snu i niektórymi kłopotami ze zdrowiem. Jeśli bezsenność stanowi problem nie sporadyczny, ale regularny lub permanentny, może być nie tylko objawem chorób somatycznych i psychicznych lecz także współprzyczyną pojawienia różnorodnych dolegliwości.
Co najmniej 20 milionów Europejczyków rocznie cierpi na chroniczne, przewlekłe zaburzenia snu, a kolejne 10 milionów ma okazjonalne problemy z zasypianiem. W związku z tym, ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń snu odnotowały wzrost liczby pacjentów o 10% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ocenia się, że liczba pacjentów będzie wzrastać i w przyszłym roku wyniesie prawie o 13% więcej. Zwiększy się także liczba dostępnych ośrodków leczenia zaburzeń snu w całej Europie.
Truizmem stało się stwierdzenie, że dziś żyje się szybko. Z drugiej strony jednak od czasu do czasu warto przytoczyć nawet taki banał, bo realny obraz tego, co bierzemy za pewnik, zwykle nam umyka. Tymczasem popularny współcześnie tryb życia, fast food, stres, etc. wpływa na ważne elementy naszego życia, m. in. na sen.
Sondaż miesięcznika Reader's Digest wykazał, że Polakom najbardziej brakuje czasu na sen. Równie niewyspanym narodem, co my, są Niemcy.