Hałas uliczny ma negatywny wpływ na jakość snu i czyni nas wolniejszymi oraz ospałymi następnego ranka.
Jedna trzecią naszego życia spędzamy w łóżku. Warto więc zastanowić się nad jakością tego czasu. Według Sleep Council, większość z nas nie śpi dostatecznie głęboko w dojrzałym wieku, a odczuwanie różnych dolegliwości związanych z wiekiem potęguje dyskomfort. Łóżko staje się więc tym ważniejszym czynnikiem jakości naszego wypoczynku.
Mężczyźni po czterdziestce sypiają gorzej, m. in. dlatego, że doświadczają spadku poziomu testosteronu - wynika z najnowszych badań.
U osób, które każdej nocy sypiają mniej niż sześć godzin, ryzyko przedwczesnej śmierci jest wyższe. Ludzie, którzy śpią mniej niż sześć godzin każdej nocy, są o 12% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż ci, którzy przesypiają rekomendowane sześć do ośmiu godzin - alarmują naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch.
Blisko dwie trzecie osób sędziwych nie ma problemu z bezsennością i wyjątkowo dobrze wypoczywa - około 7,5 godzin na dobę włączając drzemki. Co ciekawe, staruszkowie śpią lepiej niż osoby dojrzałe.
Rutyna jest kluczem do lepszego snu, gdy się starzejemy, pisze Siski Green z sagazone.
Telefon dzwonił, pies szczekał, jeden sąsiad przez cały dzień remontował mieszkanie, drugiemu po południu płakało dziecko. To tylko niektóre z rzeczy, które zakłócały nasz spokój, do tego oczywiście doszły różne obowiązki - zawodowe i prywatne. Efekt? Bywamy bardzo zmęczeni. Jednak, kiedy kładziemy się spać, wielu z nas ma trudności z zaśnięciem. Oto więc kilka sposobów na to, aby sen przyszedł szybciej.
Lek stosowany w leczeniu padaczki i lęków może również przynosić ulgę tysiącom ludzi, którzy cierpią na zespół niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome - RLS), wynika z badań, których wyniki przedstawiono dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology.
Osoby, które mają kłopoty snem, powinny sprawdzić, czy ich problemy nie są wywoływane zażywaniem statyn, radzą amerykańscy naukowcy.
Kiepski sen w nocy dla każdego niemal oznacza złe samopoczucie i trudności w wypełnieniu wszystkich obowiązków dnia. Okazuje się jednak, że dla kobiet niewyspanie jest szczególnie destruktywne, do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy.
27 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI, która w tym roku przebiega pod hasłem OBLICZA DEPRESJI.
Jeśli masz nadwagę, a uda ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, obniżysz ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób serca, choroby zwyrodnieniowej stawów i niektórych rodzajów nowotworów.
Chcesz skupić się na czymś pozytywnym? Nie uważaj swojego wieku za mankament, upływ czasu może wyświadczać dobrodziejstwa. Rozważ siedem korzyści, jakie przynosi dojrzałość, radzi Siski Green z sagazone.
Proces starzenia się jest nieunikniony, ale to nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. Mamy „moc" powstrzymywania spustoszenia, jakie może uczynić czas w naszym umyśle. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie swojego umysłu, radzą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Oto kolejne wskazówki ekspertów:
Szacunkowo jedna na osiem osób chrapie. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.