Dobry sen odgrywa rolę we wspieraniu pracy serca i ogólnego stanu zdrowia, a może nawet wydłużyć życie. Ludzie, którzy mają zdrowe nawyki związane ze snem, są mniej narażeni na przedwczesną śmierć. Co więcej, dane sugerują, że około 8 proc. śmierci z jakiejkolwiek przyczyny można przypisać niewłaściwemu odpoczynkowi nocnemu.
Jak sypiasz? Badania pokazują, że przejście z czasu zimowego na czas letni wiąże się z krótkim nasileniem zaburzeń snu, takich jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, co nie ma miejsca po zmianie czasu z letniego na zimowy. Okazuje się, że niewielkiej zmianie podlega ilość snu w zależności od pory roku.
Jeśli masz problemy ze snem, pomocny może być nowy wynalazek, czyli „smart" piżama - nocne ubranie wyposażone w czujniki z własnym zasilaniem, które zapewniają dyskretne i ciągłe monitorowanie bicia serca, oddychania i postawy podczas snu - wszystkich czynników, które odgrywają rolę w tym, jak dobrze się śpi. Ubrania mogą dostarczać ludziom przydatnych informacji, które pomogą poprawić sen.
Kiepski sen może nasilać ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci mówią badacze.
Kolejne testy pokazują związek między zaburzeniami snu i osłabieniem funkcji poznawczych. Choć relacja ta jest dość złożona.
U osób prowadzących siedzący tryb życia i wykazujących niezdrowe zachowania związane ze snem może rozwinąć stłuszczenie wątroby.
Dobry sen odgrywa rolę we wspieraniu serca i ogólnego stanu zdrowia, a może nawet przydać nam długości życia, mówią kardiolodzy. Osoby, które mają zdrowsze nawyki związane ze snem, są mniej narażone na przedwczesną śmierć. Co więcej, dane sugerują, że około 8 proc. zgonów z jakiejkolwiek przyczyny jest efektem różnorakich zaburzeń snu.
„Prosta siódemka" („Life's simple 7") to siedem czynników, które pomagają zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Jakiś czas temu zostały one wskazane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Teraz dodano ósmy - dobry sen.
Po 10-dniowym okresie niedoboru snu, potrzeba było aż siedmiu dni rekonwalescencji, by ludzie odzyskali uprzednią szybkość reakcji. Co istotne, nie odzyskali w tym czasie pełnej sprawności, jeśli chodzi o inne wskaźniki funkcjonowania.
Poranna aktywność fizyczna ma związek z najniższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. I nie ma tu znaczenia całkowita ilość codziennego wysiłku.
Ludzie, którzy cierpią na przewlekły ból w wieku czterdziestu kilku lat, częściej deklarują dolegliwości bólowe, zły stan zdrowia, zaburzenia zdrowia psychicznego i problemy ze znalezieniem zatrudnienia w wieku powyżej 50 i 60 lat.
Powszechnie uważa się, że osoby wykonujące najbardziej wymagające zawody mogą mieć najpoważniejsze problemy ze snem. Na University of South Florida ustalono jednak, że związek między rodzajem pracy a dobrym snem jest bardziej złożony.
Masz problemy ze snem? To może ulec poprawie, jeśli sięgniesz po indyjskie zioło o nazwie Ashwagandha. Japończycy odkryli, że aktywny składnik liści tego zioła istotnie wspomaga sen.
Starsze osoby, które zaczynają doświadczać koszmarów, mogą wykazywać też wczesne objawy choroby Parkinsona.
Każdy wie, że stresujące wydarzenia negatywnie wpływają na sen. Naukowcy z Japonii odkryli teraz, że aktywny składnik z trzciny cukrowej i inne naturalne produkty mogą łagodzić stres i pomagać zdrowo sypiać.