Jeśli zasypiasz i budzisz się o tych samych porach, masz większe szanse na ograniczenie ilości tkanki tłuszczowej.
Praca zmianowa wiąże się z różnymi niedogodnościami. Osoby, które ją wykonują, nie są w stanie np. wypracować sobie odpowiednich pór snu. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że ludzie, którzy muszą stawiać się w pracy o niestandardowych godzinach, są bardziej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2 w porównaniu do pozostałych pracowników
Wraz z wiekiem ludzie często doznają trudności z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu i zwykle budzą się zbyt wcześnie rano. Teraz zbadano, dlaczego tak się dzieje.
Uczeni ze Stanford University odkryli związek pomiędzy zaburzeniami snu u ludzi starszych a prawdopodobieństwem prób samobójczych.
Jeśli niedosypiasz, twoje wspomnienia mogą być fałszywe i zniekształcone.
Wielu ludzi uważa, że pełnia księżyca wpływa na jakość snu. Mają rację. Badania dowiodły, że może sprawiać, iż rano budzimy się zmęczeni.
Utrata wagi nie tylko korzystnie wpłynie na ogólny zdrowia kobiet, ale również pomaga osłabić uderzenia gorąca dokuczające podczas menopauzy.
Mówi się, że sen jest najlepszym lekarstwem. Chociaż osoby starsze potrzebują tyle godzin snu, ile ludzie młodzi, tj. 7-9 godzin każdej nocy, często stykamy się z błędnym przekonaniem, że starość oznacza mniejsze potrzeby odpoczywania. Tymczasem zaburzenia (w tym niedostatek) snu mogą powodować problemy z pamięcią, depresję i większą podatność na upadki.
Jedni dobrze sypiają bez względu na porę i miejsce, inni mają ogromne problemy z zasypianiem bez względu na to, gdzie są i która jest godzina. Ogólnie rzecz biorąc jednak, zauważono także, że jakość snu często pogarsza się wraz z wiekiem. Tymczasem nocny odpoczynek jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i dobrego funkcjonowania psychicznego.
Właśnie obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2014 (trwa od 25 do 31 maja). Problemy z funkcjonowaniem tego gruczołu stają się coraz powszechniejsze - z chorobami tarczycy zmaga się ponad 300 milionów ludzi na świeci. Jod zaś to pierwiastek, który odgrywa w tych dolegliwościach znaczącą rolę.
Nieodpowiedni sen jest związany z wyższym ryzykiem osłabienia zdolności umysłowych u starszych mężczyzn.
Bezdech senny to powtarzające się krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu, które mogą zaszkodzić wielu układom organizmu, w tym układowi kostnemu.
Uczeni przeanalizowali dane niemal 63 tysięcy Norwegów, którzy przeszli badania oceniające zdrowie fizyczne i psychiczne. Okazuje się, że depresja może zwiększać ryzyko niewydolności serca.
Bezsenność to nie nocne zaburzenie, ale określony stan mózgu. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzone przez grupę naukowców z Johns Hopkins University.
Nieodpowiednia ilość snu może aktywować geny związane z depresją, ostrzegają badacze.