Jedną z cech charakterystycznych choroby Alzheimera jest zaburzenie rytmu dobowego organizmu, czyli wewnętrznego zegara biologicznego regulującego wiele procesów fizjologicznych. Niemal 80 proc. osób chorych na Alzheimera doświadcza tych problemów, w tym kłopotów ze snem i pogorszenia funkcji poznawczych późniejszą porą.
Leki nasenne mogą zwiększać ryzyko demencji u osób rasy białej. Rodzaj i ilość medykamentów mogą być tu znaczącymi czynnikami.
Miliony ludzi na całym świecie cierpią na bezsenność. Nieprzespane noce zaś wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Uważa się, że wieczorne spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny zaburza sen, dokładniej sprawdzono, na ile czynniki te są za to odpowiedzialne.
Organizm człowieka potrzebuje snu tak samo, jak pożywienia i wody. Jednak wiele osób niedosypia, co powoduje zaburzenia zarówno na poziomie umysłu, jak i ciała. Ci, którzy cierpią na bezsenność czy inne zaburzenia snu, mogliby zyskać na monitorowaniu swojego odpoczynku. Teraz opracowano inteligentną poduszkę z własnym zasilaniem, która śledzi pozycję głowy.
Jeśli nie sypiasz w regularnych porach, masz wyższe ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii w jelitach.
Regularna aktywność fizyczna może chronić przed osłabieniem funkcji poznawczych zwiazanym z wiekiem, jednak efekt ten zmniejsza się u osób, które się nie wysypiają.
Ci, którzy doświadczają uporczywych problemów ze snem po rozwodzie, nabywają nie tylko cieni pod oczami. Mogą być również narażeni na szkodliwy wzrost ciśnienia krwi.
Patrzenie na zegarek podczas próby zasypiania nasila bezsenność i sprzyja przyjmowaniu większych ilości środków nasennych - zaś niewielka zmiana może pomóc ludziom lepiej spać.
Kobiety, które kiepsko sypiają, mają tendencję do przejadania się i stosowania diety o niższej jakości. Niedostatecznie dugi czy dobry sen może więc także pośrednio zwiększać ryzyko chorób serca i otyłości.
Sprawdzono, jak niezdrowe jedzenie wpływa na nasz nocny odpoczynek. Kiepska dieta, pełna tzw. śmieciowego jedzenia, niekorzystnie oddziaływała na głęboki sen.
Dobry sen odgrywa rolę we wspieraniu pracy serca i ogólnego stanu zdrowia, a może nawet wydłużyć życie. Ludzie, którzy mają zdrowe nawyki związane ze snem, są mniej narażeni na przedwczesną śmierć. Co więcej, dane sugerują, że około 8 proc. śmierci z jakiejkolwiek przyczyny można przypisać niewłaściwemu odpoczynkowi nocnemu.
Jak sypiasz? Badania pokazują, że przejście z czasu zimowego na czas letni wiąże się z krótkim nasileniem zaburzeń snu, takich jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, co nie ma miejsca po zmianie czasu z letniego na zimowy. Okazuje się, że niewielkiej zmianie podlega ilość snu w zależności od pory roku.
Jeśli masz problemy ze snem, pomocny może być nowy wynalazek, czyli „smart" piżama - nocne ubranie wyposażone w czujniki z własnym zasilaniem, które zapewniają dyskretne i ciągłe monitorowanie bicia serca, oddychania i postawy podczas snu - wszystkich czynników, które odgrywają rolę w tym, jak dobrze się śpi. Ubrania mogą dostarczać ludziom przydatnych informacji, które pomogą poprawić sen.
Kiepski sen może nasilać ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci mówią badacze.
Kolejne testy pokazują związek między zaburzeniami snu i osłabieniem funkcji poznawczych. Choć relacja ta jest dość złożona.