Jeśli sypiasz krócej niż 6 godzin na dobę, masz wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Australijscy uczeni ostrzegają, że siedzący tryb życia wpływa zgubnie nie tylko na figurę, może również sprzyjać odczuwaniu lęku.
Ciężkie chrapanie i bezdech są związane z wcześniejszym osłabieniem zdolności poznawczych.
Uczeni z University of Nebraska przeanalizowali związek pomiędzy niedostateczną ilością snu a złymi nawykami żywieniowymi - okazało się, że zależność jest znacząca.
Śpisz mniej więcej tę samą liczbę godzin i nie zmieniasz stylu życia, a odczuwasz zmęczenie? Przyczyn tego może być kilka - od chorób poprzez złą dietę po czynniki zewnętrzne. Niektóre powody mogą być zaskakujące. Przejrzyj poniższą listę, a może odkryjesz tajemnicę ciągłego niewysypiania się.
Chroniczna bezsenność może prowadzić do zwiększenia ryzyka stanów zapalnych i wcześniejszej śmierci.
Każdej nocy długo przewracasz się z boku na bok zanim uda ci się zasnąć? A może budzisz się zmęczony nad ranem? Niezależnie od tego czy śpisz za mało czy za dużo, twoje problemy ze snem mogą być objawem poważniejszych dolegliwości.
Dość bezsennych nocy, ciągłego przewracania się zboku na bok i stosowania wymagających rytuałów, by zyskać choć odrobinę snu, obiecują eksperci z Harvard Univeristy. Nowo opracowana technika ma zagwarantować zasypianie w czasie krótszym niż jedna minuta.
Ćwiczenia pomagają poprawić sylwetkę i nastrój, więc w rozmaitej formie są polecane niemal każdemu. Najlepiej zaś jest ćwiczyć rano. Zobacz, dlaczego.
Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się, czy bezsenność, to powszechne zaburzenia snu. Niektóre kłopoty z nocnym odpoczynkiem są jednak bardzo nietypowe. Zobacz, jak oryginalne mogą być...
Oto znak czasu: więcej godzin poświęcamy na surfowanie w Internecie niż na sen.
Jak wynika ze statystyk, nawet do 62 procent właścicieli kotów sypia z nimi w jednym łóżku. To może być problematyczne, bo koty to zwierzęta nocne, a ludzie - dzienne. W efekcie posiadacze kotów bywają niewyspani.
Warto się wysypiać, ale nie wylegiwać się dłużej niż osiem godzin na dobę. Dłuższy sen sprzyja udarom.
Amerykańska National Sleep Foundation opublikowała wytyczne dotyczące optymalnej ilości godzin snu dla osób w różnym wieku. Zobacz, jakie są zalecenia ekspertów.
Osoby cierpiące na chroniczną bezsenność mogą mieć nawet o 400 proc. wyższe ryzyko nadciśnienia.