Warto się wysypiać, ale nie wylegiwać się dłużej niż osiem godzin na dobę. Dłuższy sen sprzyja udarom.
Amerykańska National Sleep Foundation opublikowała wytyczne dotyczące optymalnej ilości godzin snu dla osób w różnym wieku. Zobacz, jakie są zalecenia ekspertów.
Osoby cierpiące na chroniczną bezsenność mogą mieć nawet o 400 proc. wyższe ryzyko nadciśnienia.
Dorośli mogą pić do trzech filiżanek kawy dziennie nie ponosząc zdrowotnych szkód, oświadcza Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority, EFSA).
Masz kłopoty z zasypianiem? Często budzisz się w nocy i rano odczuwasz zmęczenie? To dziś powszechny problem. Pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne, lepsza higiena snu oraz magnez.
Rozwód to nie tylko trudne emocjonalnie doświadczenie, okazuje się, że ma wpływ także na stan zdrowia - sprzyja wzrostowi ciśnienia i zwiększeniu ryzyka chorób serca.
Ebooki zyskały wielu zwolenników - urządzenia, z których się je czyta, są lekkie i pojemne. Na czytniki można ściągnąć liczne, nawet wielotomowe książki, dlatego stają się coraz powszechniejsze. Okazuje się, jednak, że pewne czytniki nie stanowią najlepszej „książki do poduszki". Mogą zakłócać sen.
Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy nie sypiają dostatecznie długo i głęboko lub cierpią z powodu bezdechu sennego, mają znacznie wyższe ryzyko demencji.
Trudno o dobry sen, gdy coś nas dręczy. Okazuje się jednak, że ta zależność działa w dwie strony - im więcej mamy kłopotów z odpowiednim odpoczynkiem, tym intensywniej zmagamy się z niepokojącymi myślami.
Mówi się, ze utrata bliskiej osoby, to cios w serce. Okazuje się, że nie chodzi tylko o metaforyczne stwierdzenie. Śmierć kogoś, z kim byliśmy związani, rzeczywiście osłabia pracę serca zwiększając ryzyko utraty życia samego żałobnika.
Emeryci mogą liczyć na lepszy sen niż ci, którzy pozostają aktywni zawodowo.
Gdy głęboki sen jest zakłócony przez trudności z oddychaniem, zaburzeniom ulec może zdolność do zapamiętania lokalizacji i kierunków.
W nocy z soboty 25 października na niedzielę 26 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. „Zyskujemy" wiec godzinę, ale szybciej będzie się robiło ciemno. Ci zaś, którzy cierpią na bezsenność lub inne zaburzenia snu, będą musieli ponownie zmierzyć się z próbą regulacji rytmu dobowego. Oto pięć wskazówek, które pomogą w przystosowaniu się do zmiany.
Chcesz zminimalizować problemy z zasypianiem i spokojnie przespać noc? Zwróć uwagę, na to, co jesz przed położeniem się do łóżka. Oto pięć produktów, które obniżają szanse na dobry wypoczynek.
Chcesz odświeżyć nieco wnętrze swojego mieszkania i zastanawiasz się nad kolorem ścian? Wybierz je po dobrym namyśle, bo barwy pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu, mają istotny wpływ na twoje samopoczucie i poziom energii.