Każdy od czasu do czasu się czymś niepokoi, ale lęk może stać się trwałym elementem życia i wówczas znacznie obniża jego jakość. Zobacz, w jaki sposób przejawia się zaburzenie, które łączy w sobie strach, niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa.
Masz objawy depresji? Szukaj pomocy. Nie sądź, że seniorski wiek wiąże się z tą chorobą w sposób naturalny.
Wiele się ostatnio mówi o długości zdrowego snu i ogólnie rzecz ujmując, wyniki badań informują, że ani jego nadmiar, ani niedostatek nie sprzyjają zdrowiu. Jeśli jednak chodzi o odczuwanie bólu, rekomendowany jest dłuższy sen - może osłabić przykre doznania.
Jeśli musisz sypiać w środowisku, w którym trudno o ciszę, pomocna może być melatonina.
Dłuższy kontakt z naturą pozwala lepiej się wysypiać. Okazuje się, że ma ona kojący wpływ i osłabia wspomniane problemy.
Napoje z kofeiną mogą sprawić, że czujemy się bardziej uważni i skupieni, jeśli jednak wypija się je wieczorem, mogą też opóźnić wewnętrzny zegar organizmu.
Trudno jest określić rekomendowaną dla wszystkich ilość snu - jedni potrzebują dłuższego, inni krótszego odpoczynku. Wiadomo jednak na przykład, że ci którzy zasypiają w ciagu krótszym niż siedem minut od położenia się do łóżka, mogą cierpieć na niedobór snu.
U jednych upływ czasu jest ledwo widoczny, u innych szybko pojawiają się jego obajwy. Częściowo odpowiada za to genetyka, częściowo - my sami. Powszechnie wiadomo, że zdrowy i zapewniający młody wygląd styl życia, wymaga aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Jednak istnieją pewne inne nawyki i zachowania, które sprzyjają objawom starości. Niektóre cię zadziwią.
Jeśli sypiasz krócej niż 6 godzin na dobę, masz wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Australijscy uczeni ostrzegają, że siedzący tryb życia wpływa zgubnie nie tylko na figurę, może również sprzyjać odczuwaniu lęku.
Ciężkie chrapanie i bezdech są związane z wcześniejszym osłabieniem zdolności poznawczych.
Uczeni z University of Nebraska przeanalizowali związek pomiędzy niedostateczną ilością snu a złymi nawykami żywieniowymi - okazało się, że zależność jest znacząca.
Śpisz mniej więcej tę samą liczbę godzin i nie zmieniasz stylu życia, a odczuwasz zmęczenie? Przyczyn tego może być kilka - od chorób poprzez złą dietę po czynniki zewnętrzne. Niektóre powody mogą być zaskakujące. Przejrzyj poniższą listę, a może odkryjesz tajemnicę ciągłego niewysypiania się.
Chroniczna bezsenność może prowadzić do zwiększenia ryzyka stanów zapalnych i wcześniejszej śmierci.
Każdej nocy długo przewracasz się z boku na bok zanim uda ci się zasnąć? A może budzisz się zmęczony nad ranem? Niezależnie od tego czy śpisz za mało czy za dużo, twoje problemy ze snem mogą być objawem poważniejszych dolegliwości.