Starość przychodzi stopniowo i wiąże się z różnymi zmianami dotyczącymi sposobu funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to, że czekają nas same kłopoty, po prostu ciało zaczyna zachowywać się inaczej. Sprawdź, jak niezwykłe mogą być te zmiany i jak zaskakujące są niektóre dane dotyczące naszego organizmu.
Kobiety, które cierpią na bezsenność, odznaczają się wyższym ryzykiem cukrzycy.
Objawy menopauzy bywają bardzo uciążliwe i obniżają jakość codziennego życia. Skuteczna może być hormonalna terapia zastępcza, ale naturalne sposoby łagodzenia symptomów klimakterium także mogą dać oczekwiane efekty. Sprawdź, jakie zioła i inne naturalne substancje zmniejszają dokuczliwe objawy.
Wiadomo już, że niedobór snu sprzyja różnym chorobom, w dzisiejszym świecie jednak dobry odpoczynek coraz częściej stanowi luksus. Ludzie są zapracowani, zabiegani i obarczeni wieloma obowiązkami, a w efekcie często niedosypiają. Warto wykorzystywać jednak każdą chwilę, by nadrobić zaległości w spaniu.
Sen ma niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Jeśli regularnie nie przesypiasz odpowiedniej ilości godzin, masz wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera.
Naukowcy odkryli związek między migreną i ryzykiem depresji. Wydaje się, że te dwie choroby wpływają na siebie.
Procesy zapalne są do pewnego stopnia są niezbędne dla funkcjonowania organizmu, ale jeśli są zbyt aktywne, mogą również doprowadzić do różnorodnych uszkodzeń i przyczyniać się do chorób serca, udaru, niektórych nowotworów oraz innych poważnych problemów zdrowotnych.
Badania wykazały, że kobiety, które zwiększają sen o dwie godziny w porównaniu do dotychczasowego schematu snu, mają wyższe ryzyko cukrzycy typu 2.
Jak wykazały nowe badania, pozytywne myślenie i zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome, CFS).
Marketingowo świetnie przygotowane kampanie, w tym liczne reklamy telewizyjne sprawiły, że napoje energetyczne stały się bardzo popularne wśród nastolatków, a nawet młodszych dzieci. Sprawdź czy twój wnuk zbyt często po nie nie sięga. Uczeni z Johns Hopkins University ostrzegają, że wielu ludzi nadmiernie się nimi raczy i zatruwa organizm kofeiną.
Każdy od czasu do czasu się czymś niepokoi, ale lęk może stać się trwałym elementem życia i wówczas znacznie obniża jego jakość. Zobacz, w jaki sposób przejawia się zaburzenie, które łączy w sobie strach, niepewność i brak poczucia bezpieczeństwa.
Masz objawy depresji? Szukaj pomocy. Nie sądź, że seniorski wiek wiąże się z tą chorobą w sposób naturalny.
Wiele się ostatnio mówi o długości zdrowego snu i ogólnie rzecz ujmując, wyniki badań informują, że ani jego nadmiar, ani niedostatek nie sprzyjają zdrowiu. Jeśli jednak chodzi o odczuwanie bólu, rekomendowany jest dłuższy sen - może osłabić przykre doznania.
Jeśli musisz sypiać w środowisku, w którym trudno o ciszę, pomocna może być melatonina.
Dłuższy kontakt z naturą pozwala lepiej się wysypiać. Okazuje się, że ma ona kojący wpływ i osłabia wspomniane problemy.