Wszyscy mamy jakieś nawyki czy sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach, które nie muszą być zrozumiałe dla innych. Mają one jednak określony cel - pozwalają osłabić odczuwany lęk.
Dostatecznie długi sen jest niezbędny dla zdrowia, ma bowiem wpływ na wiele funkcji w organizmie. Teraz okazuje się, że niedobór odpoczynku może być szkodliwy dla serca poprzez obniżenie poziomu tzw. „dobrego cholesterolu".
Mawia się, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej". Nie bez racji. Przynajmniej, jeśli chodzi o sen. Pierwsza noc w jakimkolwiek innym, nowym miejscu zwykle jest nie najlepiej przesypiana.
Osoby narażone na częsty hałas uliczny mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Są o kilka do niemal dziesięciu procent bardziej narażone na udar.
Kobiety częściej cierpią z powodu niedoboru snu. To dlatego, że potrzebują go więcej, a nie zawsze są w stanie dobrze sie wyspać.
To, co jemy na kolację, ma wpływ na nasz sen - może istotnie zaburzyć lub ułatwić odpoczynek.
To, jak dobrze porozumiewasz się z partnerem, jest lepiej widoczne poprzez wzór snu niż analizę zodiakalnych cech (jeśli oczywiscie wierzysz w horoskopy...).
Jeśli doświadczasz bezsenności, nie sięgaj od razu po leki, spróbuj najpierw powalczyć z nią naturalnymi metodami. Niektóre proste techniki są zaskakująco skuteczne.
Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
Problemy z zasyianiem i dobrym nocnym odpoczynkiem mogą mieć różne podłoże - stan zdrowia, styl życia, poziom stresu, etc. Znaczenie ma także otoczenie, w jakim śpimy.
Starość przychodzi stopniowo i wiąże się z różnymi zmianami dotyczącymi sposobu funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to, że czekają nas same kłopoty, po prostu ciało zaczyna zachowywać się inaczej. Sprawdź, jak niezwykłe mogą być te zmiany i jak zaskakujące są niektóre dane dotyczące naszego organizmu.
Kobiety, które cierpią na bezsenność, odznaczają się wyższym ryzykiem cukrzycy.
Objawy menopauzy bywają bardzo uciążliwe i obniżają jakość codziennego życia. Skuteczna może być hormonalna terapia zastępcza, ale naturalne sposoby łagodzenia symptomów klimakterium także mogą dać oczekwiane efekty. Sprawdź, jakie zioła i inne naturalne substancje zmniejszają dokuczliwe objawy.
Wiadomo już, że niedobór snu sprzyja różnym chorobom, w dzisiejszym świecie jednak dobry odpoczynek coraz częściej stanowi luksus. Ludzie są zapracowani, zabiegani i obarczeni wieloma obowiązkami, a w efekcie często niedosypiają. Warto wykorzystywać jednak każdą chwilę, by nadrobić zaległości w spaniu.
Sen ma niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Jeśli regularnie nie przesypiasz odpowiedniej ilości godzin, masz wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera.