Długi weekend może sprzyjać wylegiwaniu się, ale nie warto zbyt długo posypiać nawet w wolne dni. Dłuższy sen nie jest wówczas dobry dla serca.
Co roku 11. kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Data została wybrana nieprzypadkowo, na ten dzień bowiem przypada rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, lekarza, który jako pierwszy opisał chorobę neurodegradacyjną nazwaną od jego nazwiska.
Trzeba się wysypiać, by uniknąć choroby Alzheimera. Niedobory snu mają związek z rozwojem demencji.
Wiek może wpływać na zegar dobowy u ssaków, tak, że zmienia się reakcja na działanie światła, to z kolei powoduje zaburzenia schematu snu i osłabia dobre samopoczucie.
Zazwyczaj potrzebujemy 7 do 8 godzin snu i jeśli nie możemy tyle odpocząć, nie tylko czujemy się zmęczeni, ale i zagrażamy swojemu zdrowiu. W Światowy Dzień Snu eksperci przypominają, że wartość dobrego odpoczynku jest nie do zastąpienia. W poszukiwaniu metod na ułatwianie zasypiania, uczeni sprawdzili skuteczność medytacji heartfullness.
Nowe badania wykazały związek między zmęczeniem w ciągu dnia a gromadzeniem się w mózgu białek, które mają związek z rozwojem choroby Alzheimera.
Jakość twojego snu przekłada się nie tylko na poziom energii w kolejnym dniu - ma wpływ również na to, jak silny ogarnia cię lęk.
Zakłócenia cykli snu i czuwania mające miejsce przed pojawieniem się zmian poznawczych mogą być wskaźnikami przedklinicznej fazy choroby Alzheimera.
Zamiast liczenia baranów, przed snem warto spisać listę rzeczy do zrobienia - to może pomóc szybciej zasnąć.
Jeśli ciągle nie dosypiasz, grozi ci choroba Alzheimera. Chroniczny brak dobrego odpoczynku nocnego wiąże się ze wzrostem ilości białka charakterystycznego dla rozwoju tej choroby.
Seniorzy często zmagają się z zaburzeniami snu. Włoscy geriatrzy mówią, że osoby starsze mogą wypoczywać krócej niż ludzie młodsi i dobrze funkcjonować, ale kłopot polega na tym, że częściej czują się przemęczeni, bo po prostu gorzej sypiają.
Białko to budulec mięśni, a także składnik pomagający zwiększyć metabolizm i potencjał spalania tłuszczu. To niezbędne, trudne do przecenienia, paliwo, które wspiera organizm w budowaniu zdrowych tkanek i komórek. Ciało może dawać sygnały niedostatecznych ilości białka - sprawdź, czy nie masz takich objawów. Jeśli je dostrzegasz, niezwłocznie wzbogać dietę o większe dawki wspomnianego składnika.
Alkohol na różne sposoby oddziałuje na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli zbyt często „zaglądasz do kieliszka", wyniszczasz swój organizm i rujnujesz relacje z innymi ludźmi. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość serwowanych sobie napojów wyskokowych, dowiedz się, jakich zmian w organizmie należy się spodziewać - niech będą dodatkową motywacją do ograniczenia liczby wypijanych drinków.
Zdarza się, że popełniasz pewne błędy, które sprawiają, że przez długie godziny w ciągu dnia odczuwasz zmęczenie. Zobacz, jak dobrze zacząć poranek i uchronić się przed całodzienną sennością czy brakiem wigoru.
To, co jemy wieczorną porą, ma duże znaczenie dla jakości snu. Problemy z zasypianiem, wybudzanie się, koszmary - to wszystko może wynikać z rodzaju zjedzonej kolacji.