Nowy eksperymentalny lek okazał się skuteczny w walce z chorobą Parkinsona.
Zaburzenia snu są coraz powszechniejszym problemem na całym świecie. Szybkie tempo życia i wszechobecny stres sprawiają, że nie tylko trudniej zasnąć, ale i spokojnie przespać całą noc. Przejrzyj tych kilka wskazówek, ich zastosowanie powinno pomóc ci lepiej odpoczywać.
W naszym klimacie nietrudno o niedobory witaminy D, a odpowiada ona za wiele ważnych procesów w organizmie. W nowych badaniach odkryto, że odpowiednia ilość magnezu sprzyja optymalizowaniu jej ilości.
Uczeni wyjaśniają, jak korzystanie z komputerów, smartfonów i tabletów przed snem może wpłynąć na nasz opdpoczynek. Sztuczne światło emitowane przez ekrany wspomnianych urządzeń oddziałuje na białka znajdujące się w oku, które odgrywają istotną rolę w regulacji zegara biologicznego.
Jak wynika z niemieckich badań, możliwa jest szybka diagnoza choroby Parkinsona.
Niedobory snu na rozmaite sposoby wpływają na nasz organizm, m. in. powodują problemy z koncentracją, wywołują zaburzenia hormonalne związane z metabolizmem, negatywnie wpływają na uklad krążenia. Teraz można do tej listy dopisać wieksze zagrożenie odwodnieniem organizmu.
Nadwaga i otyłość rozwija się, gdy dopływ energii do organizmu przekracza jej wydatki, czyli gdy zjadamy więcej, niż tego wymaga nasz poziom aktywności. Jednak dieta i aktywność fizyczna to nie wszystko - dodatkowym czynnikiem może być niedobór snu, który prowadzi do rozregulowania apetytu i nadmiernego objadania się. Okazuje się, że już nawet jedna nieprzespana noc ma związek z przybieraniem na wadze.
W ostatnich latach częściej pisze się o skutkach zbyt krótkiego snu, bo to powszechne zjawisko we współczesnym świecie, które ma silne przełożenie na stan zdrowia: może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, problemów z układem krażenia, a nawet wcześniejszej śmierci. Z drugiej strony jednak nie oznacza to, że warto spać tak długo, jak się da. Okazuje się, że nadmiar snu również jest szkodliwy.
Odczuwanie senności w ciągu dnia oznacza trzykrotnie wyższe ryzyko rozwoju Alzheimera.
Jeśli masz problemy ze snem, naucz się medytować, dzięki temu osłabisz u siebie poziom stresu i ograniczysz poziom zaburzeń snu.
Muzyka, która jest zwykle odtwarzana podczas uprawiania jogi czy medytacji, znacząco zmniejsza poziom niepokoju, pop z kolei może powodować zwiększenie oczuwanego stresu.
Od jakiegoś czasu słyszymy o „epidemii" samotności. Współczesny styl zycia sprzyja rozluźnieniu więzów międzyludzkich i skazuje wiele sędziwych oraz schorowanych osób na izolację. Nawet u młodych i zdrowych ludzi odnotowuje się wysokie poziomy poczucia osamotnienia. Ustalono, że określone elementy stylu życia mogą nasilać lub osłabiać to zjawisko, przykladowo, kiepski sen nasila wrażenie osamotnienia.
Temperatura przekraczająca w nocy 20 stopni Celsjusza skutecznie utrudnia sen. Oto, co możesz zrobić, by osłabić oddziaływanie upału na twój nocny wypoczynek.
Klimatyzacja jest w Polsce powszechna w biurach i galeriach handlowych, ale rzadko kto instaluje ją w mieszkaniu. Podczas upałów, które wcale nie są u nas rzadkie latem, zwykle korzystamy z wentylatorów. Okazuje się jednak, że spanie przy włączonym „wiatraku" może nie być dobrym pomysłem.
Możesz chorować na przewlekłą chorobę nerek i nawet o tym nie wiedzieć - nie ma jednego objawu, który jednoznacznie wskazywalby na taką właśnie dolegliwość. Warto przede wszystkim pamiętać o czynnikach ryzyka, takich jak starszy wiek, obecność cukrzycy, czy nadciśnienie. Poza tym, jak wskazuje amerykańska National Kidney Foundation, tych 10 symptomów może świadczyć o chorobie.