Palacze papierosów czterokrotnie częściej niż osoby niepalące mają uczucie niepokoju po nocnym odpoczynku. Co więcej, mniej czasu trwa u nich głęboki sen, a więcej sen lekki, szczególnie w wczesnych fazach.
Nieprawidłowa architektura snu może wskazywać na podatność na stres.
Skrócenie snu o zaledwie 90 minut przez sześć tygodni nasiliło insulinooporność u kobiet. Efekt był jeszcze bardziej wyraźny u pań po menopauzie.
Jeśli źle sypiasz, bardziej narażasz się na napady migreny. Poprawa jakości snu może więc zmniejszyć te uciążliwe ataki.
Jakość snu wpływa na funkcjonowanie i starzenie się skóry. U osób słabo sypiających nasilone są oznaki starzenia się skóry i wolniej przebiega regeneracja po różnych stresorach środowiskowych, takich jak zaburzenia bariery ochronnej skóry lub promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Delikatna stymulacja dźwiękiem odtwarzana w określonych momentach głębokiego snu poprawia sen osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i ich pamięć w kolejnym dniu.
Poprawa jakości snu zwiększa jakość życia i to pomimo problemów z pamięcią. Skupiono się na skuteczności podejścia niefarmakologicznego dzięki zapewnieniu zdrowego snu.
Ilość światła słonecznego ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dobitnie pokazuje to m. in. przykład Finlandii.
Osoby z krótkowzrocznością częściej doświadczają gorszej jakości snu niż ludzie z dobrym wzrokiem, zauważają uczeni z Uniwersytetu Flinders w Australii.
Osoby odczuwające silną senność w ciągu dnia, pomimo dobrze przespanej nocy, mogą cierpieć na zaburzenie snu zwane hipersomnią idiopatyczną. To zaburzenie neurologiczne może nie być tak rzadkie, jak kiedyś sądzono.
Lek stosowany wcześniej w leczeniu depresji może zmniejszyć nasilenie obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).
Przyjmowanie leków, zespół stresu pourazowego lub stany lękowe są czynnikami ryzyka wystąpienia destrukcyjnego i gwałtownego zaburzenia zachowania podczas fazy snu szybkiego ruchu gałek ocznych (REM).
Coraz więcej ludzi nie sypia dostatecznie długo, a coraz więcej dowodów wskazuje, że odbija się to nie tylko na ich zdrowiu fizycznym w postaci chorób serca, cukrzycy, udaru i/lub innych schorzeń, ale także szkodzi zdrowiu psychicznemu.
Sen ma istotne znaczenie dla funkcji poznawczych i dobrego samopoczucia emocjonalnego, szczególnie u osób znajdujących się pod wpływem stresu. Nieprzespana noc więc nie jest najlepszą sytuacją, by podejmować ważne decyzje.
Po zbyt krótkim śnie w nocy ludzie reagują bardziej emocjonalnie na stresujące wydarzenia następnego dnia i nie znajdują tyle radości w dobrych rzeczach. Psychologowie sprawdzili, jak sen oddziałuje na naszą reakcję zarówno na stresujące, jak i przyjemne wydarzenia w życiu codziennym.