Nie jesteśmy doskonali i popełniamy błędy czy z innych powodów robimy coś, co wpędza nas w poczucie winy. To dobrze, mówią psycholodzy, że potrafimy właściwie oceniać nasze zachowanie, ale nie ma sensu przedłużać koncentracji na skrusze. To tylko negatywnie odbije się na zdrowiu psychicznemu, a nawet fizycznemu.
Człowiek jest jednością psycho-fizyczną, co oznacza, że sprawność fizyczna ma wpływ na stan psychiczny i odwrotnie. Osoby cierpiące na depresję doznają bólu fizycznego inaczej niż ludzie bez tych kłopotów.
Jeśli masz nadwagę i trudno ci się powstrzymać od jedzenia, jednym z czynników tego może być poczucie winy...
Rocznie około 6 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów. Nałóg prowadzi do poważnych chorób, ma związek ze zubożeniem, a także problemami zawodowymi i prywatnymi. Mimo to wciąż miliard ludzi na świecie pali papierosy. Oto cztery profesjonalne podejścia do walki z nałogiem.
Depresja to poweszchna choroba, WHO szacuje, że cierpi na nią 300 milionów ludzi na całym świecie. Często jednak pozostaje niezdiagnozowana, bo pacjenci rzadko szukają profejsonalnej pomocy. Ciągle pokutuje przekonanie, że wystarczy „wziąć się w garść", by pokonać przykre objawy. Tymczasem dolegliwość niszczy życie i może prowadzić do samobójstwa. Tym bardziej więc warto postarać się pomóc temu, kto choruje na depresję.
Warto być uczciwym. Kłamstwo jest nie tylko nieetyczne i może spowodować społeczne kłopoty, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem mówienie prawdy poprawi nasze samopoczucie, także fizyczne.
Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.
Pajcenci z depresją i innymi problemami psychicznymi mogą zyskać znaczne korzyści z obecności zwierząt. Czworonogi są świetnym „lekiem" na poprawę nastroju - powinny być „dawkowane" jak najczęściej.
Według danych WHO depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym - szacuje się, że choruje na nią 350 milionów osób w różnym wieku. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i głównym czynnikiem globalnego obciążenia chorobami. Jest też i dobra wiadomość - odpowiednia higiena życia psychicznego pozwoli znacznie osłabić ryzyko zachorowania.
Zdarzają się sytuacje, w których trudo nam wydobyć z siebie głos. Gdy otrzymujemy szokujące informacje czy z innych powodów odczuwamy silne emocje, musimy dać sobie chwilę, by je przetworzyć i dopiero wtedy jesteśmy w stanie werbalnie zareagować. Niektórzy jednak doświadczają takich trudności znacznie częściej i na dłużej.
Utrata pamięci nie zawsze jest jedną z pierwszych oznak rozwoju demencji. Istotne są też zmiany zachowania.
Nowa gra Pokemon Go bije rekordy popularności na całym świecie. Zabawa nawiązuje do bajki i gier konsolowych o Pokemonach i polega na poszukiwaniu tych stworów podczas spaceru po mieście przy pomocy specjalnej aplikacji.
Wydaje nam się, że nostalgiczny nastrój wiąże się ze smutkiem, więc warto go unikać, ale okazuje się, że takie uczucie może być dobre dla umysłu i osłabia samotność.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni", głosi popularne powiedzenie i okazuje się, że jest w tym sporo prawdy. Trudne doświadczenia w istocie sprawiają, że jesteśmy „mocniejsi".
Oksytocyna, hormon, który odpowiada m. in. za przywiązanie matki i dziecka, interakcje społeczne i romantyczną bliskość, może być użyteczny w leczeniu zaburzeń psychicznych, mówią uczeni z University of Birmingham.
elapoetka:
Czy fakt, że byłam poddawana hipnozie może dawać objawy podobne do choroby psychicznej. Pokaż pełną treść pytania ›
ADAM78_2006:
Z moją dziewczyną mieszkam od 5 lat i myślałem że ją znam. Od pewnego czasu zachowuje sie dziwnie. Zaczęło się od opowiadania że mamy podsłuchy w telefonach i że wszyscy w pracy wiedzą o czym my mówimy w domu, wszyscy rozmawiają na jej temat. Pewnego dnia przyszła do domu i powiedziała że ludzie ją... Pokaż pełną treść pytania ›
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›