Podobno od wszystkiego można się uzależnić i choć najczęściej nałogi związane są z określonymi używkami, także sposób spędzania czasu i pewne zachowania zyskują taki charakter, w tym praca. Okazuje się, że pracoholizm nie tylko sam w sobie może stanowić problem, ale także wiązać się z kłopotami psychicznymi.
Pracownicy coraz częściej przynoszą zwolnienia od psychiatrów, a do depresji i spadków nastroju przyznaje się co czwarty Polak. Jedna czwarta społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Mimo to choroby psychiczne wciąż są w Polsce tematem tabu, pomijanym w dyskusji o służbie zdrowia. Większość Polaków unika wizyty w gabinecie psychiatry. Tymczasem nowoczesna medycyna stwarza szansę na normalne życie nawet w przypadku stygmatyzujących, cięższych chorób psychicznych jak schizofrenia.
Jeśli regularnie ćwiczysz, możesz liczyć na niższe ryzyko depresji. Ryzyko zapadnięcia na depresję zmniejsza nawet jedna godzina aktywności fizycznej w tygodniu.
Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni odczuwają lek i niepokój. Częściej też doświadczają zaburzeń psychicznych z ich powodu.
Trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów, to zaburzenie związane ze stresem i lękiem. Może prowadzić do oszpecenia i nasilenia problemów psychicznych.
Depresja oznacza utratę wszelkiej radości życia i problemy z normalnym codziennym funkcjonowaniem. Jej efekty są jednak obserwowane nie tylko na poziomie psychicznym, zostawia też fizyczne ślady w postaci zmiany struktur w mózgu, mówią brytyjscy uczeni.
Tort czy ciastka mogą kojarzyć się z przyjemnymi dla podniebienia i ogólnego nastroju chwilami, ale w istocie cukier nie służy mentalnemu samopoczuciu, mówią badacze z University College London.
Nie jesteśmy doskonali i popełniamy błędy czy z innych powodów robimy coś, co wpędza nas w poczucie winy. To dobrze, mówią psycholodzy, że potrafimy właściwie oceniać nasze zachowanie, ale nie ma sensu przedłużać koncentracji na skrusze. To tylko negatywnie odbije się na zdrowiu psychicznemu, a nawet fizycznemu.
Człowiek jest jednością psycho-fizyczną, co oznacza, że sprawność fizyczna ma wpływ na stan psychiczny i odwrotnie. Osoby cierpiące na depresję doznają bólu fizycznego inaczej niż ludzie bez tych kłopotów.
Jeśli masz nadwagę i trudno ci się powstrzymać od jedzenia, jednym z czynników tego może być poczucie winy...
Rocznie około 6 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów. Nałóg prowadzi do poważnych chorób, ma związek ze zubożeniem, a także problemami zawodowymi i prywatnymi. Mimo to wciąż miliard ludzi na świecie pali papierosy. Oto cztery profesjonalne podejścia do walki z nałogiem.
Depresja to poweszchna choroba, WHO szacuje, że cierpi na nią 300 milionów ludzi na całym świecie. Często jednak pozostaje niezdiagnozowana, bo pacjenci rzadko szukają profejsonalnej pomocy. Ciągle pokutuje przekonanie, że wystarczy „wziąć się w garść", by pokonać przykre objawy. Tymczasem dolegliwość niszczy życie i może prowadzić do samobójstwa. Tym bardziej więc warto postarać się pomóc temu, kto choruje na depresję.
Warto być uczciwym. Kłamstwo jest nie tylko nieetyczne i może spowodować społeczne kłopoty, ale także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem mówienie prawdy poprawi nasze samopoczucie, także fizyczne.
Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.
Pajcenci z depresją i innymi problemami psychicznymi mogą zyskać znaczne korzyści z obecności zwierząt. Czworonogi są świetnym „lekiem" na poprawę nastroju - powinny być „dawkowane" jak najczęściej.