Nowe technologie na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu i co rusz odkrywamy, jak mogą nam ułatwiać wykonywanie różnych zadań, równocześnie jednak coraz więcej dowiadujemy się o ich wpływie na nas samych i okazuje się, że mogą mieć związek z rozwojem pewnych zaburzeń. Najnowszy problem chirurdzy plastyczni określili jako „snapchat dysmorfia", czyli rozpaczliwe dążenie do takiego wyglądu, jaki udaje się uzyskać dzięki aplikacjom, które filtrują nasze zdjęcia.
Przebywanie na łonie natury daje nam poczucie szczęścia i spokoju, może mieć wręcz efekty terapeutyczne, osłabiając lęk i inne objawy depresji, mówią psycholodzy.
Pora snu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Okazuje się, że to, o której godzinie chodzisz spać, może być wskaźnikiem szans na długie życie.
Wielu ludzi nie ma okazji dobrze się wyspać w ciągu tygodnia i podczas weekendu starają się „odrobić straty" w długości odpoczynku. Dotychczasowe badania wskazywały, że najlepiej jest jednak sypiać stałą ilość godzin na dobę bez względu na dzień tygodnia, a odsypianie raczej szkodzi zdrowiu. Nowe testy dają nieco inny wgląd w sprawę.
Szacuje się, że nawet kilkanaście procent ludzi w Polsce cierpi na zaburzenia psychiczne. Zanim choroba się rozwinie, warto pamiętać, że sami mamy duży wpływ na nasze zdrowie mentalne. Dobre nawyki pomagają zachować równowagę psychiczną - zobacz, co temu sprzyja.
Aż 23% Polaków cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. Z tego prawdopodobnie ¼ doświadczyła w swoim życiu więcej niż jednej tego typu dolegliwości. Choroby psychiczne stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne podkreśla, że to od naszych postaw zależy jak szybko osoby zmagające się z chorobami psychicznymi powrócą do pełnej aktywności i pełnionych do tej pory ról społecznych.
Kobiety, które pracują w nocy, mogą być bardziej narażone na różne rodzaje nowotworów, twierdzą uczeni z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chinach.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że nadmierne granie w gry video powinno znleźć się na oficjalnej liście zaburzeń psychicznych. „Gaming disorder" stanowi coraz powszechniejszą dolegliwość.
Alkohol na różne sposoby oddziałuje na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli zbyt często „zaglądasz do kieliszka", wyniszczasz swój organizm i rujnujesz relacje z innymi ludźmi. Jeżeli chcesz ograniczyć ilość serwowanych sobie napojów wyskokowych, dowiedz się, jakich zmian w organizmie należy się spodziewać - niech będą dodatkową motywacją do ograniczenia liczby wypijanych drinków.
Ci, którzy są pozytywnie nastawieni do świata i mają nadzieję na najlepsze, cieszą się lepszym zdrowiem i psychicznym samopoczuciem.
Podobno od wszystkiego można się uzależnić i choć najczęściej nałogi związane są z określonymi używkami, także sposób spędzania czasu i pewne zachowania zyskują taki charakter, w tym praca. Okazuje się, że pracoholizm nie tylko sam w sobie może stanowić problem, ale także wiązać się z kłopotami psychicznymi.
Pracownicy coraz częściej przynoszą zwolnienia od psychiatrów, a do depresji i spadków nastroju przyznaje się co czwarty Polak. Jedna czwarta społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Mimo to choroby psychiczne wciąż są w Polsce tematem tabu, pomijanym w dyskusji o służbie zdrowia. Większość Polaków unika wizyty w gabinecie psychiatry. Tymczasem nowoczesna medycyna stwarza szansę na normalne życie nawet w przypadku stygmatyzujących, cięższych chorób psychicznych jak schizofrenia.
Jeśli regularnie ćwiczysz, możesz liczyć na niższe ryzyko depresji. Ryzyko zapadnięcia na depresję zmniejsza nawet jedna godzina aktywności fizycznej w tygodniu.
Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni odczuwają lek i niepokój. Częściej też doświadczają zaburzeń psychicznych z ich powodu.
Trichotillomania, czyli kompulsywne wyrywanie włosów, to zaburzenie związane ze stresem i lękiem. Może prowadzić do oszpecenia i nasilenia problemów psychicznych.