Australijscy naukowcy odkryli, że rezygnacja z produktów z glutenem przez osoby chorujące na celiakię prowadzi do lepszych wyników w testach uwagi i pamięci oraz poprawy innych funkcji mózgu.
Chcesz, by twój umysł działał na „pełnych obrotach"? Zadbaj o serce, radzą eksperci. Nowe badania wskazują, że zły stan zdrowia serca jest związany z osłabieniem zdolności umysłowych.
Kobiety przedwcześnie doświadczające menopauzy mogą cechować się większym osłabieniem pamięci i funkcji psychicznych niż panie, u których menopauza rozpoczyna się po pięćdziesiątce.
Dotychczasowe badania dotyczące diety wykazywały, że wegetarianizm raczej sprzyja zdrowiu, osiągnięciu długowieczności i ochronie przed różnymi dolegliwościami. Być może jednak dieta bezmięsna nie jest tak korzystna.
Wskaźnik samobójstw w Australii jest najwyższy od dekady. Okazuje się, że najczęściej życie odbierają sobie starsi mężczyźni, którzy zmagają się z samotnością i problemami zdrowotnymi.
Oto zadziwiający sposób na gniew i irytację - zażycie kwasu acetylosalicylowego, mówią uczeni z Uniwersytetu w Chicago.
Jak wynika z danych WHO, aż 15 proc. osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne.
Wiele dotychczasowych badań połączyło umiarkowane picie wina z efektem ochronnym dla serca i całego układu krążenia, teraz okazuje się, że raczenie się kieliszkiem wina może obniżyć ryzyko zachorowania na depresję.
Inteligentna koszulka niczym uważny lekarz monitoruje zdrowie umysłu. Projektanci mają nadzieję, że ich wynalazek pomoże pacjentom z choroba afektywną dwubiegunową.
Większość badanych Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do osób chorych psychicznie, jednocześnie obserwowany jest spadek życzliwości zarówno w nastawieniu samych ankietowanych, jak i ich środowiska - wynika z badania CBOS. Mimo przekonania o uleczalności chorób psychicznych, osoby, które kiedyś leczyły się psychiatrycznie, wciąż bywają wykluczane z pełnienia wielu ról społecznych. Ankietowani w największym stopniu sprzeciwiają się pełnieniu przez byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych funkcji związanych z opieką nad dziećmi (opiekun, nauczyciel), leczeniem oraz sprawowaniem władzy.
Polacy są powszechnie przekonani o szkodliwym wpływie warunków życia w Polsce na zdrowie psychiczne obywateli – wynika z sondażu CBOS. Szczególnie często wyrażają je osoby znajdujące się w trudnym położeniu społecznym, a więc najgorzej sytuowane i najbardziej krytycznie oceniające swoje warunki materialne. Głównie pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani, emeryci oraz bezrobotni.
Kontakt twarzą w twarz jest uważany za najlepszy dla interakcji między ludźmi, co szczególnie jest istotne np. przy komunikacji z lekarzem lub terapeutą. Okazuje się jednak, że rozmowa ze specjalistą przez telefon jest równie skuteczna, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Cambridge.
Obturacyjny bezdech senny jest związany z wyższym prawdopodobieństwem depresji, niezależnie od czynników takich jak waga, wiek, płeć czy rasa.
Osoby, które pozostawały bezrobotne przez dłużej niż 25 tygodni w ciągu ubiegłego roku, były trzy razy bardziej narażone na zachorowanie na choroby umysłowe niż ludzie pracujący.
Muzykoterapia może pomóc zmniejszyć niepokój i łagodzić ból u pacjentów cierpiących na raka. Naukowcy udowodnili, że pozytywne emocje są związane ze zmniejszeniem stresu i bólu, teraz nowe badania pokazują, że chorzy na raka pozytywnie odpowiadają na muzykę, tzn. dzięki niej może nastąpić złagodzenie objawów choroby i poprawa leczenia.