Osoby cierpiące na lęk, depresję i inne schorzenia psychiczne mogą wkrótce korzystać z aplikacji na smartfony, której celem jest interpretacyjna modyfikacja zaburzeń poznawczych (cognitive bias modification for interpretation, CBM-I), czyli sposób na zmianę nawyków psychicznych bez wizyty u terapeuty.
U pacjentów hospitalizowanych z powodu boreliozy ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych było o 28 proc. wyższe niż u ludzi wolnych od tej choroby. Co więcej, ci pierwsi dwukrotnie częściej podejmowali próby samobójcze po zakażeniu w porównaniu z tymi drugimi.
Osoby cierpiące na problemy psychiczne odznaczają się krótszą średnią długością życia.
Osoby, u których zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię lub zaburzenie schizoafektywne, mogą mieć wyższe ryzyko chorób układu krążenia w młodszym wieku w porównaniu z ludźmi wolnymi od poważnych chorób psychicznych.
Globalne badanie naukowców z University of Queensland i Harvard Medical School wykazało, że aż u jednej na dwie osoby rozwinie się w ciągu życia jakieś zaburzenie zdrowia psychicznego.
Sztuczna inteligencja może być użytecznym narzędziem w leczeniu chorób psychicznych, mówią uczeni z University of Illinois w Chicago.
Osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (obsessive-compulsive disorder, OCD) są ponad trzy razy bardziej narażone na udar niedokrwienny w późniejszym życiu w porównaniu ludźmi wolnymi od tej dolegliwości.
Około jedna na pięć osób może doświadczać objawów zaburzeń psychicznych do sześciu miesięcy po łagodnym urazie głowy.
Bycie otyłym znacznie zwiększa rozwoju zaburzeń psychicznych. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych, przy czym kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.
Osoby zmagające się z chorobami psychicznymi żyją krócej niż ludzie wolni od takich problemów zdrowotnych.
Osoby po pięćdziesiątce, które angażują się w wolontariat przez co najmniej 100 godzin rocznie (około dwóch godzin tygodniowo), mają znacznie niższe ryzyko przedwczesnej śmierci i rozwoju ograniczeń fizycznych, wyższy poziom późniejszej aktywności fizycznej i lepsze samopoczucie w porównaniu z tymi, którzy nie podejmują takiej działalności.
Zaburzenia psychiczne wiążą się z długą przerwą w życiu zawodowym, mówią eksperci z Uniwersytetu w Aarhus.
COVID-19 ma związek z zagrażającymi życiu zakrzepami krwi w tętnicach nóg. Lekarze odkryli, że pacjenci z COVID-19 z objawami niedostatecznego dopływu krwi do kończyn dolnych mają zwykle większe skrzepy i znacznie wyższy wskaźnik amputacji nóg i śmierci niż osoby niezakażone z takimi samymi dolegliwościami.
Osoby, które często jedzą owoce, częściej deklarują dobre samopoczucie psychiczne i rzadziej odczuwają objawy depresji niż pozostali.
Nowe badania dowodzą, że tłuste posiłki mogą nie tylko poszerzaćtalię, ale także siać spustoszenie w mózgu.