Starsi ludzie, którzy regularnie przekraczają w swojej diecie zalecaną ilości kalorii, mogą być bardziej narażeni na utratę pamięci i łagodne zaburzenia poznawcze niż osoby spożywające mniej kaloryczną żywność.
Badacze porównywali zdolność ludzi starszych i młodszych do reagowania na bodźce wzrokowe i niewizualne w celu pomiaru ich "uwagi przestrzennej".
Siedzący styl życia zagraża zdrowiu. Obliczono, że wiąże się z kilkudziesięcioma chorobami. Trzeba więc zadbać o to, by dostatecznie często podnosić się z kanapy lub fotela.
Jak wynika z badań zaprezentowanych na spotkaniu American Heart Association, odpowiednie zachęcanie do korzystania z ziół i przypraw - zamiast soli - powoduje znaczące zmniejszenie konsumpcji sodu.
Nowe badania pokazują, że picie dużych ilości alkoholu przez mężczyzn może okazać się wyjątkowo szkodliwe dla nich w późniejszym okresie życia.
Naukowcy wskazują, że kobiety z historią chorób serca cechują się o 30 procent wyższym ryzykiem zachorowania na demencję.
Utrata zębów i krwawienie z dziąseł może być oznaką spadku zdolności myślenia u osób średnim wieku.
Nadmiernie długi sen zwiększa ryzyko osłabienia zdolności poznawczych w starszym wieku.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Padwie, wiara w transcendentny byt hamuje rozwój choroby Alzheimera.
Naczyniowe uszkodzenie mózgu jest ważnym czynnikiem ryzyka zaburzeń poznawczych.
Lek zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia oporności na insulinę w cukrzycy może być skuteczny dla poprawy zdolności poznawczych u niektórych pacjentów z chorobą Alzheimera.
Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Komputer to źródło młodości dla seniorów - nowe badania wykazały korzyści dla funkcjonowania mózgu dzięki korzystaniu z peceta przez osoby w dojrzałym i starszym wieku.
Krewni osób, które są wolne od otępienia i u których notuje się wysoki poziom białka wskazujący na obecność stanu zapalnego, mają znaczne prawdopodobieństwo uniknięcia demencji.
Ciężka depresja lub przewlekły stres mogą powodować utratę objętości mózgu, a więc przyczynić się do upośledzenia emocjonalnego i poznawczego.