Nie przesiaduj na kanapie. Aktywność fizyczna da ci wiele korzyści - osłabi ryzyko wielu chorób, poprawi kondycję i figurę, da satysfakcję, a także odmłodzi mózg, nawet o 10 lat.
Borówki amerykańskie i czarne jagody mogą być „lekiem" na chorobę Alzheimera, mówią amerykańscy badacze.
Warto zmniejszyć ilość cukru w diecie, bo osłabia pamięć i zdolność uczenia się.
Sen ma niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Jeśli regularnie nie przesypiasz odpowiedniej ilości godzin, masz wyższe ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych, w tym choroby Alzheimera.
Częste odczuwanie stresu zwiększa ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych u ludzi starszych. Zaburzenia te nierzadko rozwijają się w chorobę Alzheimera.
Badanie krwi pozwoli na ujawnienie zapisanego w genach „biologicznego wieku" i oszacowanie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.
Wiele dotychczasowych badań potwierdziło, że regularne picie kawy pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych. Jeśli jednak pije się zbyt dużo, może uzyskać odwrotne efekty.
Starsze kobiety z łagodnymi zaburzeniami pamięci doświadczają pogłębiania objawów dwa razy szybciej niż mężczyźni.
Uczeni uważają, że szybka diagnoza i leczenie bezdechu sennego może opóźnić łagodne zaburzenia poznawcze.
Sygnały wskazujące na rozwój demencji nie muszą dotyczyć aspektów poznawczych. Mogą
Odczuwanie niepokoju to obecnie niemal signum temporis, w przypadku ludzi w starszym wieku może być nie tylko wynikiem określonej osobowości czy życiowych problemów, ale wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera.
Niezwykły związek pomiędzy umiejętnością utrzymania równowagi a ryzykiem tzw. cichego udaru oraz demencji odkryli uczeni z Uniwersytetu Kioto.
Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne to główne przeszkody, z jakimi zmagają się osoby chore na demencję oraz ich opiekunowie.
Dzięki użytkowaniu komputera można osłabić ryzyko demencji nawet o 40 procent.
Odpowiedni odpoczynek może przeciwdziałać zaburzeniom poznawczym.