Poprawa jakości snu zwiększa jakość życia i to pomimo problemów z pamięcią. Skupiono się na skuteczności podejścia niefarmakologicznego dzięki zapewnieniu zdrowego snu.
Osoby zmagające się z Covid-19 doświadczyły szerszego zestawu objawów, w tym wypadania włosów i dysfunkcji seksualnych, i to w kilkanaście tygodni po infekcji.
Kiedy przebadano zdrowe osoby starsze, odkryto, że częstotliwość picia herbaty miała wpływ zarówno na funkcje, jak i strukturę mózgu.
Nie tylko nadciśnienie jest groźne w przypadku udaru. Także zwiększona zmienność poziomu ciśnienia krwi grozi wyższym ryzykiem śmierci u pacjentów po takim zdarzeniu mózgowonaczyniowym.
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Utrata pamięci nie zawsze jest jedną z pierwszych oznak rozwoju demencji. Istotne są też zmiany zachowania.
Panie w starszym wieku, które skarżą się na problemy z pamięcią, mogą być bardziej narażone na realne zaburzenia pamięci i myślenia w kolejnych latach.
Masz objawy depresji? Szukaj pomocy. Nie sądź, że seniorski wiek wiąże się z tą chorobą w sposób naturalny.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera, która w Polsce dotyka prawie 250 tysięcy osób. Seniorzy, którzy cierpią z powodu trudności z pamięcią często zbyt późno zgłaszają się do lekarzy. Jak rozpoznać i jak zapobiegać zaburzeniom pamięci? Na te pytania odpowiedzą specjaliści w ramach spotkań, które Fundacja Medicover organizuje w ramach „Programu promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych u osób starszych” dofinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Palacze cechują się znacznie wyższym prawdopodobieństwem problemów z pamięcią w średnim i starszym wieku. Kłopoty tego rodzaju zaś wiążą się z większym ryzykiem demencji i choroby Alzheimera późniejszym życiu. Sytuację pogarsza też nadmiar alkoholu i marihuana.
Ludzie, którzy doświadczają objawów podobnych do udaru, ale nie mają pełnowymiarowych incydentów mózgowo-naczyniowych, są w grupie podwyższonego ryzyka problemów z pamięcią i myśleniem.
Badania na zwierzętach wykazały, że permanentny stres, ciągły niepokój i nerwowość sprzyjają rozwojowi nowotworów. Naukowcy odkryli, że myszy z objawami lęku mają wyższe ryzyko zachorowania na raka niż spokojniejsze gryzonie. Podobny efekt ciągłego zestresowania i strachu może dotyczyć także ludzi.
Osoby doświadczające osłabienia pamięci stają się zapominalskie i niezdolne do przyswojenia nowych informacji. Częściej się mylą, są zdezorientowane, a jednocześnie bardziej nerwowe z powodu zmagania się z problemami poznawczymi. W jednym przypadku zmniejszenie zdolności zapamiętywania jest czasowe, w innym długotrwałe - wszystko zależy od przyczyn leżących u podstaw dolegliwości.
Każdy, kto kiedykolwiek doświadczał przewlekłego stresu wie, że trudno wówczas kontrolować emocje i zaburzona zostaje zdolność do jasnego myślenia. Nowe badania odkrywają neuronowy mechanizm, który bezpośrednio wiąże powtarzający się stres z zaburzeniami pamięci.
Jedzenie w stylu śródziemnomorskim zmniejsza uszkodzenie małych naczyń krwionośnych w mózgu, wynika z nowego badania.