Czy łatwo zapomnieć o lęku po przeżyciu traumatycznego zdarzenia? Naukowcy z Niemiec odkryli, że to mało prawdopodobne. W toku nowych badań, których wyniki opublikowało czasopismo The Journal of Neuroscience, naukowcy z uczelni w Bonn i Berlinie, Niemcy, zidentyfikowali mechanizm powstrzymujący proces zapominania o lęku w następstwie stresującego zdarzenia. Odczucie lęku nie ulega osłabieniu, jeżeli do mózgu uwolniona zostanie niewystarczająca ilość dynorfiny - twierdzą badacze. Ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii dla pacjentów urazowych.
Trauma z dzieciństwa jest powszechnie notowana wśród ludzi przechodzących leczenie alkoholizmu i może być czynnikiem w rozwoju choroby, wskazują nowe badania.
Francuscy naukowcy badający jądro migdałowate - część mózgu, która jest hiperaktywna u osób cierpiących na zaburzenia lękowe i depresję - odkryli, że na aktywność mózgową pacjenta mają wpływ czynniki genetyczne.
Muzykoterapia może być wykorzystana w skutecznym i nie trwającym długo leczeniu depresji, twierdzą naukowcy z Finlandii. Opisywana technika stosuje komunikację niewerbalną, aby pomóc pacjentom w wyrażaniu emocji. Badania z udziałem 79 osób wykazały większą poprawę u pacjentów korzystających z muzykoterapii niż u tych otrzymujących leczenie standardowe.
Naukowcy powiązali nieznaną wcześniej ścieżkę w mózgu z naszą reakcją na stres, pogłębiając w ten sposób wiedzę na temat roli, jaką "chemia mózgu" odgrywa w reagowaniu na stresujące i traumatyczne zdarzenia. Odkrycia mogą pomóc w rozwoju leczenia i profilaktyki zaburzeń psychicznych związanych ze stresem.
Joga jest lepsza na poprawę nastroju niż spacer, twierdzą naukowcy. Skakanie w górę i w dół to rodzaj aktywności, który większości kojarzy się z dobrym nastrojem, ale według badań przeprowadzonych przez uczonych z Boston University School of Medicine, powolne i rozważne ruchy częściej wywołują uśmiech na twarzy.
Kiepski nastrój i zaburzenia lękowe okazują się być powszechne wśród osób w podeszłym wieku, dotyczy to zwłaszcza kobiet, wynika z raportu opublikowanego w majowym numerze "Archives of General Psychiatry".
Jak uważa Jasper Smits z Anxiety Research and Treatment Program na Southern Methodist University, gimnastyka jest efektywnym "lekiem" na depresję i zaburzenia lękowe.
Naukowcy przestudiowali skany mózgu i twierdzą, że znaleźli dowody na to, że starszy naprawdę znaczy mądrzejszy. Uczeni z University of Alberta i Duke University zidentyfikowali obrazy mózgu, które pomagają osobom starszym regulować i kontrolować swoje emocje ze znacznie lepszym skutkiem niż w przypadku osób młodszych.