Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana też jako psychoza maniakalno-depresyjna, jest poważną chorobą psychiczną, która powoduje nietypowe, skrajne zmiany nastroju, poziomu energii i aktywności oraz zdolności wykonywania codziennych zadań (definicja wg amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego - National Instytut of Mental Healt, NIHM).
Rozmowa na temat choroby afektywnej dwubiegunowej z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Czernikiewiczem, kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Niepewność jutra, ryzyko utraty pracy, nasilona presja konsumpcyjna i rywalizacja finansowa to główne czynniki ze sfery ekonomiczno-społecznej, które przyczyniają się do wzrostu podatności na choroby psychiczne.
Prawie 90% Polaków uważa, że ludzie chętniej chodziliby do psychiatry, gdyby mogli to zrobić dyskretnie, w tajemnicy przed innymi, jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP. Tymczasem psychiatrów, podobnie jak lekarzy innych specjalizacji, obowiązuje tajemnica lekarska.
Według danych TNS OBOP z 2005 roku zaledwie 8% respondentów spodziewa się, że lekarz przepisze skuteczny lek. Badania przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmian Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć Siebie" wskazują, że oczekiwania jakie mamy w stosunku do lekarza psychiatry to przede wszystkim uzyskanie rady, potrzeba szczerej rozmowy, konsultacji rozumianej ogólnie jako pomoc psychologiczna, a nie konkretna skuteczna porada.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zajmuje obecnie siódme miejsce wśród chorób psychicznych wywołujących spadek jakości życia i cierpienie. Brak wiedzy na temat przyczyn i skutków choroby wiąże się z rosnącą liczbą chorych.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wskazują, że większość Polaków wysłałaby bliską osobę do psychiatry dopiero wtedy, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla siebie lub otoczenia.
Z badań CBOS wynika, że zdecydowana większość Polaków (59%) odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej. Eksperci programu promującego współczesne metody leczenia psychiatrycznego„Odnaleźć siebie” zwracają uwagę, jak niezbędna dla równowagi psychicznej i walki ze stresem jest aktywność fizyczna.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.