Dlaczego dokładnie ludzie pamiętają to, co pamiętają? Na Rice University spróbowano odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie i określić związek między czynnikami wpływającymi na ludzką pamięć.
Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i wysokość majątku, wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia funkcji poznawczych lub demencji w późniejszym życiu.
Osłabienie pamięci i innych zdolności myślenia to najpowszechniej znany skutek choroby Alzheimera. Jednak wiele osób z tą chorobą doświadcza również problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak pobudzenie, depresja, apatia i zaburzenia snu.
Zbadano pięć cech osobowości - neurotyczność, ekstrawersję, sumienność, ugodowość i otwartość - oraz ich powiązania ze stanami rozwijającymi się przed demencją, zwanymi motorycznym ryzykiem poznawczym i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
Osoby z wyższym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia mają wyższe prawdopodobieństwo osłabienia funkcji poznawczych, w tym więcej typowych markerów choroby Alzheimera, co sugeruje, że monitorowanie i kontrolowanie chorób serca może być kluczem do utrzymania i poprawy zdrowia poznawczego w późniejszym okresie życia.
Osoby z nadciśnieniem są obarczone wyższym ryzykiem zaburzeń poznawczych, w tym demencji, ale nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Wake Forest University School of Medicine sugeruje, że podejmowanie energicznej aktywności fizycznej częściej niż raz w tygodniu może zmniejszyć to ryzyko.
Wystarczyły cztery tygodnie diety składającej się z wysokoprzetworzonej żywności, by wystąpiła silna reakcja zapalna w mózgach starzejących się szczurów, której towarzyszyły oznaki utraty pamięci.
Obecnie nie jest znany sposób zapobiegania rozwojowi choroby Alzheimera u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (mild cognitive impairment, MCI). Okazuje się jednak, że pomocna może tu być medytacja uważności.
Jakie czynniki sprawiają, że osoby starsze przestają prowadzić samochód? Oceniono to w nowym badaniu Washington University School of Medicine.
Kolejne badania wskazują, że ryzyko rozwoju demencji u osób, które w którymś momencie życia przeszły zakażenie wirusem typu herpes, jest dwukrotnie większe w porównaniu z osobami, które nigdy nie zostały nim zakażone.
Na Uniwersytecie Alberty zidentyfikowano różne czynniki umożliwiające utrzymanie dobrej pamięci i zapobieganie pogorszeniu się zdolności zapamiętywania u osób powyżej 55-go roku życia.
Delikatna stymulacja dźwiękiem odtwarzana w określonych momentach głębokiego snu poprawia sen osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i ich pamięć w kolejnym dniu.
U osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i otępienia jest wyższe niż u pozostałych.
Porównując skany mózgu kilkudziesięciu osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i bez nich, odkryto stosunkowo niższy poziom serotoniny wśród tych pierwszych.
Osoby dorosłe z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (attention-deficit/hyperactivity disorder, ADHD) są prawie trzy razy bardziej narażone na demencję niż ludzie bez tego zaburzenia.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne