Korzystanie ze smartfonów nasila się i może stać się niezdrowe w przypadku osób cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niechcianymi i niepokojącymi myślami, które może prowadzić do powtarzających się i destrukcyjnych zachowań.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD), takie jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa, nierzadko występują wśród członków jednej rodziny i mają silne podłoże genetyczne.
Osoby, które odczuwają silne poczucie odpowiedzialności, są bardziej podatne na rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (Obsessive Compulsive Disorder, OCD) lub zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD).
Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi są ponad trzykrotnie bardziej narażone na udar niedokrwienny mózgu w późniejszym życiu niż ci, którzy nie doświadczają takich zaburzeń.
Zakochanie się może wywołać nie tylko takie samo uczucie euforii, jak po zażyciu kokainy, ale także wpływa na intelektualne obszary mózgu. Powstaje tu też pytanie: „Zakochuje się serce czy mózg?"
Życie na terenach położonych na wyższych szerokościach geograficznych, czyli tam, gdzie zwykle światła słonecznego jest mniej, oznacza wyższą częstotliwość występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (obsessive compulsive disorder, OCD).
Jeśli masz duże poczucie odpowiedzialności, cechuje cię też znacznie większe ryzyko zmagania się z odczuwaniem niepokoju i stresu, mówią uczeni z Uniwersytetu Środkowej Florydy oraz Uniwersytetu w Hiroszimie.
Wszyscy mamy jakieś nawyki czy sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach, które nie muszą być zrozumiałe dla innych. Mają one jednak określony cel - pozwalają osłabić odczuwany lęk.
Od dawna wiadomo, że właściciele zwierząt mogą liczyć na lepsze zdrowie psychiczne. Okazuje się jednak, że właściciele kotów nie zawsze należą do tej grupy - z badań wynika, że częściej zmagają się z depresją.
Choroby psychiczne odznaczają się pewnymi cyklami rozwoju związanym z porami roku. Są powszechniejsze i intensywniejsze zimą, „odpuszczają' zaś wiosną, wynika z badań przeprowadzonych dzięki Google.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca