Udar mózgu zajmuje trzecie miejsce (na pierwszym plasuje się zawał serca, na drugim nowotwory) na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Jego występowanie szacuje się na około 140 przypadków na 100 tysięcy osób. Skutki udaru mogą być łagodne, bądź katastrofalne, czego jednak nie można wnioskować po samych objawach, stąd konieczna jest jak najszybsza pomoc medyczna.
Mowa odgrywa znaczącą rolę w życiu i funkcjonowaniu człowieka. To jeden z głównych sposobów porozumiewania się, wyrażania swoich spostrzeżeń, opinii, obaw, sądów i opisywania uczuć. Niestety, na skutek różnego rodzaju uszkodzeń neurologicznych, może dojść do jej zaburzenia. W diagnozie i terapii tego typu problemów pomogą specjaliści z dziedziny logopedii – neurologopedzi.
Ludzie, którzy doświadczają objawów podobnych do udaru, ale nie mają pełnowymiarowych incydentów mózgowo-naczyniowych, są w grupie podwyższonego ryzyka problemów z pamięcią i myśleniem.
Śpiew pomaga niektórym pacjentom po udarze, którzy cierpią na afazję, tj. utratę zdolności mówienia lub zaburzenia mowy. Śpiew pomaga ponownie „nauczyć się" mówienia. Jak mówią niemieccy badacze, rytm i powtarzalne frazy związane ze śpiewem piosenek odpowiadają za terapeutyczny efekt.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca