Wyniki nowych badań pokazują, jak biosyntetyczne rogówki mogą pomóc w regeneracji i naprawie uszkodzonej tkanki oka i znacznie poprawić widzenie człowieka. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicine, dofinansowane w części z unijnych stypendiów międzynarodowych Marie Curie pokazują, że optymalizacja tych implantów może stanowić dla pacjentów potrzebujących leczenia skuteczną i bezpieczną alternatywę w stosunku do rogówek pobieranych od dawców.
Choć zaćma jest jedną z najczęstszych chorób oczu, a w Polsce choruje na nią około 800 tysięcy osób, to stan wiedzy Polaków na temat przebiegu operacji usunięcia zaćmy i jej efektów jest znikomy. W grupie pacjentów przed zabiegiem usunięcia zaćmy 50% osób stwierdza, że nie wie, jaka soczewka będzie im wszczepiona, a w grupie osób po zabiegu co trzeci respondent deklaruje, że nie wie, jaką ma soczewkę. Mimo braku wiedzy o specyfikacjach soczewek aż 56% badanych przed operacją oczekuje, że po zabiegu pozbędzie się problemów z widzeniem, czyli będzie dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka, bez potrzeby noszenia okularów – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS.
Nowe badanie po raz kolejny pokazuje korzyści zdrowej diety. Okazuje się, że zbilansowany sposób jedzenia obniża ryzyko zaćmy u starszych kobiet.
Witamina E jest zażywana przy różnorodnych chorobach oczu - jaskrze, zaćmie, zespole suchego oka. Teraz naukowcy znaleźli lepszy sposób jej przyjmowanie, pisze Siski Green z sagazone.
Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby w społeczeństwie jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, 11 marca w Radzyniu Podlaskim odbędzie się kolejny wykład o zaćmie w ramach cyklu spotkań edukacyjnych dla seniorów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
U ludzi, którzy jedzą dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym (np. biały chleb, ziemniaki i inne produkty, które szybko uwalniają energię do krwiobiegu) notuje się dużo większe ryzyko rozwoju zaćmy, dowodzą australijskie badania, których wyniki opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition.
Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby w społeczeństwie jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, w 2010 rusza nowy cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Długotrwała praca przed ekranem komputera, suche powietrze, wiatr, zanieczyszczenia - wszystko to może skutkować pogorszeniem wzroku. Jeżeli czujesz, że jakość Twojego widzenia obniżyła się, oczy są zaczerwienione i suche - poświęć chwilę swojego czasu i dowiedz się, jak poprawić kondycję wzroku.
Wiemy już, jakie książki nagrodzono w pierwszej edycji konkursu Książka Audio 2008. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali 11 maja 2009 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.
Terapia światłem spolaryzowanym stosowana jest w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji. Pomaga m.in. w leczeniu bólów i stanów zapalnych, a także wzmacnia nasz system odpornościowy.
Emerytowany profesor fizyki Joshua Silver zaprojektował okulary, które można samemu „dostroić" do wady wzroku.
Listy oczekujących na specjalistyczne zabiegi wprowadzono, aby zapewnić sprawiedliwy i oparty na przejrzystych kryteriach dostęp do opieki medycznej - informuje "Metro". Jednakże, niektórzy pacjenci czekają na operację od kilku miesięcy nawet do kilku lat, inni jednak potrafią obejść kolejki.
Większość osób starszych narzeka na problemy ze wzrokiem i musi nosić okulary, jeśli nie na stałe, to przynajmniej do czytania. Okulary mogą dodawać urody, trzeba tylko dobrze dobrać oprawki do kształtu twarzy i odpowiednio wykonywać makijaż.
W poniedziałek 16 czerwca w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER (ul. Grzybowska 6/10) o godz. 11. zespól Profesora Jerzego Szaflika rozpoczął spektakularną operację usunięcia zaćmy i korekcji astygmatyzmu. Do tego celu wykorzystano najnowocześniejszą soczewkę toryczną.
Zaćma to jedna z częstszych chorób oczu, szacuje się, że dotyka 40 procent osób po 75- tym roku życia. Warszawskim lekarzom udało się przeprowadzić pierwsze operacje, które nie tylko usuwają zaćmę, ale i korygują astygmatyzm.