Emerytowany profesor fizyki Joshua Silver zaprojektował okulary, które można samemu „dostroić" do wady wzroku.
Listy oczekujących na specjalistyczne zabiegi wprowadzono, aby zapewnić sprawiedliwy i oparty na przejrzystych kryteriach dostęp do opieki medycznej - informuje "Metro". Jednakże, niektórzy pacjenci czekają na operację od kilku miesięcy nawet do kilku lat, inni jednak potrafią obejść kolejki.
Większość osób starszych narzeka na problemy ze wzrokiem i musi nosić okulary, jeśli nie na stałe, to przynajmniej do czytania. Okulary mogą dodawać urody, trzeba tylko dobrze dobrać oprawki do kształtu twarzy i odpowiednio wykonywać makijaż.
W poniedziałek 16 czerwca w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER (ul. Grzybowska 6/10) o godz. 11. zespól Profesora Jerzego Szaflika rozpoczął spektakularną operację usunięcia zaćmy i korekcji astygmatyzmu. Do tego celu wykorzystano najnowocześniejszą soczewkę toryczną.
Zaćma to jedna z częstszych chorób oczu, szacuje się, że dotyka 40 procent osób po 75- tym roku życia. Warszawskim lekarzom udało się przeprowadzić pierwsze operacje, które nie tylko usuwają zaćmę, ale i korygują astygmatyzm.
"Wraz z wiekiem coraz powszechniejsze stają się takie problemy, jak: suche oczy, załzawione oczy, czy męty ciała szklistego. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, iż dolegliwości tego rodzaju rzadko bywają nie do wyeliminowania, zazwyczaj optometra, bądź lekarz pierwszego kontaktu pomogą pozbyć się takich niedogodności”, mówi Iain Anderson, optometra i prezes organizacji „Eyecare Trust”.
Jerzy Połomski ma nie tylko kłopoty zdrowotne, okazuje się, że zmaga się także z finansowymi tarapatami - informuje Super Express.
Zaćma, choroba oczu dotykających najczęściej osoby po 50 –tym roku życia, to jedna z powszechniejszych przyczyn pogorszenia się lub utraty wzroku.
Skomplikowane elektroniczne oko, które daje nadzieję na odzyskanie wzroku niewidomym, ma być dostępne już w 2009 roku - informuje "Życie Warszawy".
Widzenie to złożony proces umożliwiający odtworzenie obrazu oglądanego obiektu poprzez przetworzenie bodźca świetlnego w nerwowy w receptorach wzrokowych siatkówki. Bodziec ten jest następnie przesyłany drogami wzrokowymi do ośrodka wzrokowego w korze mózgowej.
Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu. Wśród wielu typów zaćmy najbardziej rozpowszechnioną jest odmiana "starcza" czyli związana z wiekiem. Szacuje się, ze ok. 10 proc. zachorowań ma podłoże metaboliczne, genetyczne alub rozwija się na bazie innych chorób.
Niedobory selenu nie tylko zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów, choroby wieńcowej, zaćmy czy AMD ale też znacznie zwiększają podatność organizmu na grypę. Aby uniknąć zachorowania w okresie jesienno-zimowym, należy spożyać produkty bogate w ten pierwiastek.
Wstępne badania wykazują, że może być związek między długotrwałym używaniem sterydów (np. w leczeniu astmy) a występowaniem katarakty. W trakcie badań wykorzystano 15 479 osób z zaćmą i 15 479 wolnych od tej przypadłości. Średnia wieku uczestników tych badań wynosiła 75 lat i dwie trzecie tego stanowiły kobiety.
Udoskonalenia w przeszczepach soczewki ocznej stosowanych przy katarakcie doprowadziły do nowej i zarazem kontrowersyjnej szansy dla ludzi z dalekowzrocznością starczą, wadą, która najczęściej rozwija się w wieku średnim.